KAZLIÇEŞME’DE NEWROZ COŞKUSU

İstanbul’da yüzbinlerce kişi Newroz kutlaması için Kazlıçeşme Meydanı’nı doldurdu. Ateşler yakıldı, Newroz Piroz Be sloganları yükseldi.

newroz-piroz-be

İstanbul’da yüzbinlerce kişi Newroz kutlaması için Kazlıçeşme Meydanı’nı doldurdu. Ateşler yakıldı, Newroz Piroz Be sloganları yükseldi.

BDP’lilerin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü de kutlama için alandaydı. Emek ve Özgürlük Cephesi, BDSP, Aka-Der, Alınteri, Çağrı, ESP, EMEP, DHF ve Partizan katılan kurumlar arasındaydı.

Kutlamada Newroz ateşinin yakılmasının ardından Kürtçe, Türkçe ve Zazaca selamlamalar yapıldı.

Newroz Tertip Komitesi adına konuşma yapan Mehmet Boztemur, Newroz’un halkların ezilmesine, baskı ve zulme karşı başkaldırının yani özgürlükler tarihinin bayramı olduğunu söyledi.  Ortadoğu, Mezopotamya ve Anadolu’da halkları yok etmeye dönük oyunların sürdüğünü ifade eden Boztemur ‘Rojava’da gerçekleşen demokratik özerklik devrimini selamlıyoruz.’ diye konuştu.

İlk olarak HDK Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Halkların Demokratik Kongresi adına bir konuşma yaptı. ‘Newroz Piroz Be!’ sloganıyla konuşmasına başlayan Önder; yıllardan beri öldürme, katletme siyasetinin tam karşısına Kürt halkının direnişle çıktığını ve Abdullah Öcalan’ın selamlarını getirdiğini belirtti.

Sırrı Süreyya Önder’in ardından Sabahat Tuncel, özgürlük mücadelesinde kadınların önemini vurguladı. Hala cezaevlerinde yüzlerce tutsağın olduğundan bahseden Tuncel; Mazlum Doğan’ların, Hacı Zengin’lerin mücadelesinden bugüne ulaşıldığını belirtti.

Kürsüye ardından BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı. Şal u şepik kıyafetiyle sahneye çıkan Demirtaş’a HDK Yürütme Kurulu üyeleri ve İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder ile BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak da katıldı.

Demirtaş ve milletvekilleri, Newroz ateşini hep birlikte yaktı. 

‘Bıji Newroz’, ‘Yaşasın Barış’,’Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganlarının atıldığı Newroz Kutlamasında Emeğe Ezgi grubu da sahne aldı.

Çekilen halayların ardından newroz etkinliği sonlandırıldı.

Emek.org.tr

newroz-piroz-be

newroz-piroz-be

İlgini çekebilecek diğer içerikler