Cumartesi Anneleri 435. Kez buluştu: Seyhan’ı bulduk, katillerini istiyoruz

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilenlerin bulunması ve faillerinin bulunarak yargılanması için 435. Kez Galatasaray Lisesinde buluştu. 29 Ekim 1995 tarihinde Dargeçit’te gözaltına alınarak bir daha haber alınamayan Abdullah Olcay, Mehmet Emin Aslan, Davut Altunkaynak, Abdurrahman Coşkun, Süleyman Seyhan ve Nedim Akyol’un akıbetleri soruldu; Seyhan Doğan’ın katillerinin yargılanması talep edildi. Seyhan Doğan’ın kemiklerinin bulunmasıyla ilgili buruk bir sevinç […]

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilenlerin bulunması ve faillerinin bulunarak yargılanması için 435. Kez Galatasaray Lisesinde buluştu. 29 Ekim 1995 tarihinde Dargeçit’te gözaltına alınarak bir daha haber alınamayan Abdullah Olcay, Mehmet Emin Aslan, Davut Altunkaynak, Abdurrahman Coşkun, Süleyman Seyhan ve Nedim Akyol’un akıbetleri soruldu; Seyhan Doğan’ın katillerinin yargılanması talep edildi.

Seyhan Doğan’ın kemiklerinin bulunmasıyla ilgili buruk bir sevinç yaşadıklarını belirten İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, “Biz Asiye anneye, Ramazan baba söz vermiştik. Seyhan’ın kemikleri yanlarına gömülecek” dedi.

Eylemde, Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır, 1992 yılında gözaltında kaybedilen Nazar Çakar’ın annesi Şeker Naz Çakar ve 29 Ekim 1995 yılında kaybedilen ve kemikleri bulunan Seyhan Doğan’ın yengesi Neriman Doğan duygu ve düşüncelerini paylaştı.

“Seyhan’ı bulduk, katillerini istiyoruz”

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına bugünkü basın açıklamasını okuyan Hepgül Bozoğlu, 13 yaşındaki Seyhan Doğan’ın 29 Ekim 1995 yılında beraberindeki 5 kişiyle birlikte Mardin

Cumartesi Anneleri 435. Kez buluştu: Seyhan’ı bulduk, katillerini istiyoruz
Seyhan Doğan’ın fotoğrafı taşındı

Dargeçit’te gözaltına alındığını ve kendilerinden bir daha haber alınamadığını ifade ederek, “Devlet onların PKK’ye katıldığını, gözaltında kayıp iddiasında bulunanların güvenlik güçlerini karalamak iddiasında bulunduğunu söyledi. Bu nedenle İHD tarafından yapılan tüm başvurular sonuçsuz kaldı” diye konuştu. İHD Mardin Şubesinin çabaları sonucunda Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığının konuya ilişkin soruşturma başlattığını ve başlatılan soruşturma kapsamında, bahsi geçen kayıpların gözaltında katledildiğinin ortaya çıktığını belirten Bozoğlu, “12-25 Şubat 2012 tarihleri arasında, tanık beyanlarında yola çıkılarak Dargeçit’e 5 km mesafedeki Bağözü Köyü’nde yapılan kazılarda çok sayıda insan kemiği ve kafatasına ulaşıldı. Bu kemikler üzerinde yapılan kimliklendirme çalışmaları sonucunda önce 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan, ardından da 13 yaşındaki Seyhan Doğan’ın kimliği tespit edildi. Bu soruşturma, kayıplarımızın akıbetinin açığa çıkarılması ve faillerinin tespit edilmesinin mümkün olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Foto: Ömür Eğribel

İlgini çekebilecek diğer içerikler