İzmir’de belediye işçilerinin grev hakkına YHK müdahalesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN ve İZENERJİ şirketlerinde DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi on bine yakın işçinin dün gece 04:00’da greve çıkması bekleniyordu. İZELMAN’da 6 bin işinin grev hakkına, Yüksek Hakem Kurulu’nun belediyenin şirket çalışanlarına teklif ettiği zammı onayladığının duyurulmasıyla engel olundu. İZENERJİ’de ise 4 bin işçi greve çıktı. İşçiler YHK kararına, belediye ve sendika yönetiminin […]

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN ve İZENERJİ şirketlerinde DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi on bine yakın işçinin dün gece 04:00’da greve çıkması bekleniyordu. İZELMAN’da 6 bin işinin grev hakkına, Yüksek Hakem Kurulu’nun belediyenin şirket çalışanlarına teklif ettiği zammı onayladığının duyurulmasıyla engel olundu. İZENERJİ’de ise 4 bin işçi greve çıktı. İşçiler YHK kararına, belediye ve sendika yönetiminin tavrına tepki gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK Genel-iş arasında toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendika grev kararı almıştı. Anlaşmazlık üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yüksek Hakem Kurulu’na başvuru yaptı. Yüksek Hakem Kurulu ise greve çıkacak işçilerin çoğunluğunu oluşturan İZELMAN şirketi için karar verdi. Belediyenin verdiği teklifin üzerine 0,5 zam ekleyen YHK, Toplu İş Sözleşmesinin sonuçlandırdığını sendika ve belediyeye ileterek, işçilerin grev hakkını gasp etti.

İşçiler öfkeli

YHK kararına tepki gösteren işçiler DİSK Genel-İş binası önünde toplandı. Burada slogan atan işçiler YHK ve belediyenin yanı sıra sendikaya da tepki gösterdi.  Sendika binası içerisinde kalan Genel Başkan Kani Beko ve yöneticiler binaların kapılarını kilitledi. İşçiler sendikanın süreçte şeffaf davranmadığını belirtti.

4 bin İZENERJİ işçisi greve çıktı, YHK karar verdi

Yaklaşık 4 bine yakın İZENERJİ işçisi greve çıktı. Belediye girişine “Bu iş yerinde grev var” pankartı asan işçiler ayrıca maaş bordrolarını kapılara astı. Belediye güvenlik görevlilerinin işçilerin bordroları asmaya izin vermeyerek saldırı girişiminde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplu sözleşmelerde Yüksek Hakem Kurulu (YHK), İZELMAN’ın ardından İZENERJİ şirketi için kararını verdi. YHK, belediyenin verdiği zamlarda indirime gittiSendika yöneticileri YHK’nın kararı hakkında herhangi bir açıklama yapmazken, dün belediyeye grev kararı alan İZENERJİ’ye bağlı işçilerin pazartesi günü grevi sonlandıracağı belirtiliyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin önerdiği zam oranlarıyla, YHK’nın belirlediği zam oranları şöyle:

A1 grubu (Büyükşehir: Yüzde 23.66 – YHK kararı: Yüzde 12.36)

A2 grubu (Büyükşehir: Yüzde 15 – YHK kararı: Yüzde 12.96)

B grubu (Büyükşehir: Yüzde 15 – YHK kararı: Yüzde 12.21)

C grubu (Büyükşehir: Yüzde 15 – YHK kararı: Yüzde 11.49)

Ayrıca Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı istifa etti.

İlgini çekebilecek diğer içerikler