Cerrahpaşa Hastanesi’nde taşeron işçileri kazandı !

Taşeron şirketin işlerine son verdiği işçiler, 22 gündür sürdürdükleri çadır direnişi sonunda, işlerine geri döndü. Ocak ayında hukuksuz bir biçimde şirket içi rotasyon yaparak sendikal örgütlenmeyi engellemeyi düşünen taşeron işvereni, 26 işçinin işine son vermişti. 12 Ocak 2014 günü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi bahçesine çadır kuran işçiler, sendikalı olarak işlerine geri dönüş amacıyla mücadeleyi başlatmışlardı. […]

Taşeron şirketin işlerine son verdiği işçiler, 22 gündür sürdürdükleri çadır direnişi sonunda, işlerine geri döndü.

Ocak ayında hukuksuz bir biçimde şirket içi rotasyon yaparak sendikal örgütlenmeyi engellemeyi düşünen taşeron işvereni, 26 işçinin işine son vermişti. 12 Ocak 2014 günü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi bahçesine çadır kuran işçiler, sendikalı olarak işlerine geri dönüş amacıyla mücadeleyi başlatmışlardı.

Hastane bahçesinde birçok emek dostu kurum ve sendikalardan destek de gören direniş,  “kardeşlik sofrası” kurarak hastanede çalışan diğer emekçilerin desteklerini almışlardı.

Rektörlükle yapılan görüşmeler sonucunda direnişçi grubundan 12 işçi işine dönme hakkını elde etti. İşçilerden bir kısmı tazminat haklarını alarak işlerine dönmeme hakkını kullanırken, sekiz kadın işçi, taşeron firma işyerlerinde sendikalı olarak çalışmayı tercih etti.

Yapılan “çadır sökme” etkinliğine, hastane bahçesinde destek veren sendikalar, siyasi parti ve dernek temsilcileri bir araya geldi.

İşçiler yaptıkları konuşmada “ Cerrahpaşa direnişinin işçi sınıfının mücadelesinin, taşerona karşı verilen mücadelenin bir parçası olduğunu dile getirdi. Taşerona karşı mücadeleyi kazanıncaya kadar da direnişlere devam edeceklerini” vurguladılar.

Devrimci Sağlık-İş sendikası başkanı Arzu Çerkezoğlu  ise yaptığı konuşmada:

“Taşeron sistemi, işçi sınıfının örgütlü mücadelesi ile sona erebilir. Cerrahpaşa direnişi, güvenceli iş hakkı ve sendikalı çalışma hakkı mücadelesinde önemli bir kazanımdır. Dayanışma yanısıra burada direnişi gerçekleştiren hastane çalışanlarının kazanımıdır.” diyerek, bu mücadeleye destek veren emek dostlarına ve direnişçi işçilere teşekkür etti.

Direniş çadırı, işçilerin halay çekmesiyle ve coşkulu sloganlar eşliğinde sökülerek fiili direniş sona erdirildi. 04 02.2014

Emek.org.tr

cerrahpasa-hastanesi-1

İlgini çekebilecek diğer içerikler