Cerrahpaşa Hastanesi Taşeron İşçileri Direnişi, Çadırda 16.Gününde

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron şirketin işlerine son verdiği işçilerin direnişi devam ediyor. İşçiler işten çıkartmaya ve hukuksuzluğa karşı çıkarak  işlerine geri dönmek istiyorlar. Direniş sürecini, işçilerden aldığımız bilgiler ışığında özelleyelim. Taşeron işçileri, Devrimci Sağlık İş Sendikası’na üye olarak işyerlerinde sendikal örgütlenme başlatıyorlar. Ancak her yerde olduğu gibi burada da, Devrimci Sağlık İş […]

dsadsadsadsa

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron şirketin işlerine son verdiği işçilerin direnişi devam ediyor.

İşçiler işten çıkartmaya ve hukuksuzluğa karşı çıkarak  işlerine geri dönmek istiyorlar.

Direniş sürecini, işçilerden aldığımız bilgiler ışığında özelleyelim.

Taşeron işçileri, Devrimci Sağlık İş Sendikası’na üye olarak işyerlerinde sendikal örgütlenme başlatıyorlar. Ancak her yerde olduğu gibi burada da, Devrimci Sağlık İş Sendikası çatısı altında örgütlenmenin gelişmesi karşısında taşeron şirket,  işçilere baskı kurmaya başlamış. 2013 Eylül ayında başlattığı rotasyonda, özellikle sendikal çalışmada öncü olan işçilerin bir kısmını, Beyazıt kampüsüne gönderiyor. Orada “ihale sözleşme süresi bitti” gerekçesiyle işten çıkartmalar başlıyor. Bugüne kadar haksız bir biçimde toplam 26 işçi işten çıkartılıyor.  16 gün önce de 12 taşeron işçisi çadır direnişine başlıyor.

Alt işveren olan taşeron firma işe iade konusunda sessiz kalırken, üniversite yönetimi ise hukuksuzlukların ve direnişin kamuoyunda duyulmasından sonra, birkaç günden beri işçilerle ilk görüşmelere başlamış bulunuyor.

Asıl işveren olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yönetimine bağlı çalışan taşeron işçilerinin temel talebi işlerine geri dönmektir. Devrimci Sağlık İş Sendikası’nın diğer hastanelerde yürüttüğü taşeronluğa karşı mücadelede esas alınan “taşeron sistemine son” çerçevesinde, işçilerin asıl işveren olan dekanlık tarafından istihdam edilmesi işçiler ve sendika tarafından çok önemsenmektedir.

Direnişin başlangıcından bugüne kadar birçok sendika, dernek, parti ve değişik yerlerdeki işçi direnişi temsilcileri; Cerrahpaşa taşeron işçilerinin direnişine destek ziyaretinde bulunarak dayanışma içine girmiş olup bu durum her gün devam ettirilmektedir.

emek. org. tr çalışanları olarak, ziyaret ederek direniş çadırında görüştüğümüz işçilerin ve sendika temsilcilerinin bir talebini buradan duyurmak istiyoruz.

Cerrahpaşa direnişçi işçileri, her Perşembe günü direnişle dayanışma amacıyla “kardeşlik sofrası” kurarak, hastane emekçilerinden ve öğrencilerden destek bekliyorlar. Taşeron şirket mutfağına değil direnişin “kardeşlik sofrasında” öğlen yemeğine bekliyorlar.

Emek org.tr çalışanları olarak bizler haklı direnişin yanında yer alıyor ve direniş işçileriyle dayanışma amacıyla tüm emek dostlarını Perşembe günü direniş çadırına çağırıyoruz. 28.01.2014

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler