DİSK/GENEL-İŞ’li konut işçilerinden açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı 26 Ocak 2014 tarihinde İstanbul da belediye başkanları aday tanıtımı konuşmasın bir bölümünü yine emekçileri hedef göstererek yapmıştır. İSKİ de Güvencesiz çalışan taşeron işçisinin taşıdığı dövize tahammülsüzlüğünü, İstanbul trafiğinin sorumlusu olarak emekçileri göstermiştir. Şimdi herkesin kapıcıların odacıların bile arabası var demiştir. Başbakanın hedefe koyduğu ‘kapıcılar’ konut işçisi aldığı asgari ücret ile bırakın […]

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı 26 Ocak 2014 tarihinde İstanbul da belediye başkanları aday tanıtımı konuşmasın bir bölümünü yine emekçileri hedef göstererek yapmıştır.

İSKİ de Güvencesiz çalışan taşeron işçisinin taşıdığı dövize tahammülsüzlüğünü, İstanbul trafiğinin sorumlusu olarak emekçileri göstermiştir. Şimdi herkesin kapıcıların odacıların bile arabası var demiştir. Başbakanın hedefe koyduğu ‘kapıcılar’ konut işçisi aldığı asgari ücret ile bırakın araba almayı hayalini bile kuramaz. Keza Taşeronda güvencesiz çalışan ‘odacı’ müstahdeme de, araba alayım hayalini kurması dahi imkânsız.

Esas başbakanın görmezden geldiği ve her alanda kuralsız, güvencesiz, ucuz emek üzerinde büyük rant sağlayan taşeron şirketlerin araç filoları İstanbul trafiğini tıkamasıdır.

Başbakanın göreve geldiği günden beri her sıkıştığında sorunlu üslubuyla hak arayışında olanlara karşı küçümseyici yaklaşımı ne yazık ki hala devam ediyor.

Geçmiş tarihte bir çiftçi yaşadığı zorlukları kendisiyle paylaştığında çiftçiye kameralar önünde hakaret edip ananı da al git, demiş. Ardından, 1 Mayısı Taksim de kutlamak için direnen emekçilere de ayaklar baş olursa, küçümsemeci sözlerinin devamı olarak, bu günde konut işçisi için kullanmaya devam etmiştir.

Başbakanın ötekileştiren bakış ve üslubuna maalesef yabancı değiliz ve yönettiği Türkiye’nin anayasasını ve yasalarını tanımadığını biliyoruz. Yine de başbakana diyeceğimiz o ki; unutma bu ülkede  “KAPICI”, “ODACI”, “BEKÇİ”, “ÇİFTÇİ” herkesin ve her kesimin başbakanısın. Sınıf ayrımı yapıp ötekileştirerek ve ayrımcı davranarak suç işliyorsunuz. Bu gün küçümsemeci hedefinizden nasibini alan ve Asgari ücret ile geçinmeye çalışan “kapıcılar” ve “odacılar” ın keşke gemicikleri olsaydı da, hasbelkader düşük model ikinci el ve LPG‘li araç olanlara da hurdaya vermelerini önerirdik.

 Böylece İstanbul trafiği pahalı benzin kullanan çift silindirli lüks araçlara kalsın ki; belki başbakanın bir türlü çözemediği İstanbul trafiği böylece hal olmuş olur diyebilseydik. Başbakana hatırlatıyoruz emekçilerin alın teriyle ödediği vergilerle icraat yapacaksınız, sonra dönüp o emekçiye ve o çiftçiye sürekli hakaret edeceksiniz, küçümseyip ayrımcılık yapacaksınız yeter artık.

Bu Ülkenin emekçisine, çiftçisine de ne zaman bir başbakan gibi davranacağınızı doğrusu merak ediyoruz.  Sürekli hırpaladığınız, yasalar yapıp haklarını gasp ettiğiniz ve taşeron aracılığıyla katmerli sömürüye sürüklediğiniz emekçilere özeleştiri verme ve onlardan özür dileme vaktiniz geldi artık.

             DİSK/GENEL-İŞ SENDİKASI

             İstanbul konut işçileri şube başkanı

             Nebile IRMAK ÇETİN

İlgini çekebilecek diğer içerikler