AKP’nin TMMOB operasyonuna Cumhurbaşkanı’ndan onay

AKP iktidarının çıkardığı yasaları hiçbir şekilde reddetmeyerek onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı direnişi nedeniyle TMMOB’nin yetkilerini ortadan kaldırarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devreden “torba yasayı” da onayladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “Torba Kanun” olarak bilinen 6495 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı. TMMOB, Cumhurbaşkanı Gül’ün veto etmesi için […]

AKP iktidarının çıkardığı yasaları hiçbir şekilde reddetmeyerek onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı direnişi nedeniyle TMMOB’nin yetkilerini ortadan kaldırarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devreden “torba yasayı” da onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “Torba Kanun” olarak bilinen 6495 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı. TMMOB, Cumhurbaşkanı Gül’ün veto etmesi için Gül ile görüşmüş, bir çok basın açıklaması yapmıştı.

AKP iktidarının kendisine muhalif olan tüm sesleri susturma operasyonları TMMOB yasasıyla devam ediyor. Taksim-Gezi direnişi sürecinde, AKP iktidarının doğayı ve yaşamı talan eden uygulamalarına karşı çıktığı için bu kez TMMOB’nin yetkileri bir “torba yasayla” ortadan kaldırıldı. Bu meşhur “torba yasalar” daha önce birçok işçi ve emekçinin ve özellikle yakın zamanda yaşanan THY işçilerinin grev hakkını gasp etmişti.

TMMOB Yönetim Kurulu, mevcut yasanın veto edilmesi için Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmüştü. Gül ise “torba yasa” mantığının Türkiye’de sıkıntılı bir durum olduğundan bahsetmiş, Anayasa’ya aykırılık noktasında TMMOB’un yetkilerinin kaldırılmasına yönelik maddeleri inceleyeceğini ifade etmişti

İlgini çekebilecek diğer içerikler