26 yıl önce (1 Eylül 1987) kaybettiğimiz Didar Şensoy’u saygıyla anıyoruz

…ve kederli nehir yollarının/ sürülmüş toprağın ve nehirlerin bahtı/ bir şafak vakti değişmiş olur. Bir şafak vakti karanlığın kenarından/ Onlar ağır ellerini toprağa basıp/ doğruldukları zaman. (N.Hikmet) 12 Eylül cuntasının dayattığı toplumsal ve siyasal koşullarda zindanlardaki tutsakların ablası, kavgasındaki kararlılığıyla mücadelemize ışık olan Didar Şensoy’u,  Didar Ablamızı gururla anıyoruz. Mücadelesi birkaç sıfatla sınırlanamayacak kadar geniş […]

…ve kederli nehir yollarının/ sürülmüş toprağın ve nehirlerin bahtı/ bir şafak vakti değişmiş olur. Bir şafak vakti karanlığın kenarından/ Onlar ağır ellerini toprağa basıp/ doğruldukları zaman. (N.Hikmet)

12 Eylül cuntasının dayattığı toplumsal ve siyasal koşullarda zindanlardaki tutsakların ablası, kavgasındaki kararlılığıyla mücadelemize ışık olan Didar Şensoy’u,  Didar Ablamızı gururla anıyoruz.

Mücadelesi birkaç sıfatla sınırlanamayacak kadar geniş ve çok boyutlu olan Didar Abla bir özgürlük savaşçısı olarak bugün de aramızda. O’nun cezaevlerindeki siyasi tutsaklar için arkadaşlarıyla, tutsak aileleriyle ve yoldaşlarıyla birlikte verdiği mücadelenin çemberi çok genişti, çok yönlüydü. Bunun önemi bugünkü koşullarda daha da açığa çıkmıştır.

Didar Abla mücadele pratiği ile bilinçlenmiş ve bunun farkındalığıyla çevresindekileri de aydınlatmıştır.didar-sensoy-4

Cezaevlerinin önündeki sokaklarda, direnişlerinde işçilerin yanında, üniversitelerdeki direnişlerde öğrencilerin yanında,  demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesinde halkların mücadelesinde barışın savunucusu olmuştur.

İnsan hakları savunuculuğunda ülkede hak ve özgürlükler bilinciyle mücadeleyi çok yönlü görerek örgütleyen, İnsan Hakları Derneği’ni kuran ve mücadeleyi başlatanlardan biridir.

Kapsayıcılığı ve her alanda adaletsizliğe, baskı ve zulme, insani olmayana, ötekileştirmeye, yabancılaşma ve yozlaşmaya karşı duruşu; kavgada, sokaklarda şekillenmiş, insan hakları mücadelesindeki bilincini kurucu kimliğiyle taçlandırmıştır.

Biz biliyoruz ki bugün Gezi Halk Direnişinin özgürlük bilinciyle, Didar Abla’nın özgürlük, adalet ve demokrasi bilincinin içeriği aynıdır.

Biz biliyoruz ki bugün Didar Abla, zindanlardaki hasta tutsakların zulme karşı direnişinin, serbest bırakılması için verilen mücadelenin en önündedir.

Biz biliyoruz ki bugün Didar Abla Gezi Direnişi tutsaklarının serbest bırakılması için verilen kavganın tam içindedir.didar-sensoy-5

Biz biliyoruz ki bugün Didar Abla, emperyalist saldırganlığa karşı Ortadoğu’da halkların direnişinin, halkların birliğinin savunucusudur. Timsah gözyaşları döken savaş çığırtkanlarına karşı, Ortadoğu’da halkların kurtuluşunun enternasyonalist birlikten, dayanışmadan ve devrimci mücadeleden geçtiğinin bilinciyle haykırmaktadır.

Bugün O’nun verdiği kavganın enternasyonalist, devrimci sosyalist kimliği uzun yürüyüşümüzde bize yol gösteriyor, yolumuza ışık tutuyor.

Unutmadık, unutturmayacağız.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler