15-16 Haziran Direnişi Taksimde Selamlandı

15-16 Haziran işçi direnişi bugün Taksimde yürüyüşle selamlandı. Yürüyüş 15 Haziran Cumartesi saat 19:00'da Galatasaray Lisesi önünden başlayarak, Gezi Parkına kadar süren, binlerce işçinin katıldığı eylemde yürüyüş boyunca 'THY işçisi yalnız değildir','Kurtuluş yok tek

15-16 Haziran işçi direnişi bugün Taksimde yürüyüşle selamlandı. Yürüyüş 15 Haziran Cumartesi saat 19:00’da Galatasaray Lisesi önünden başlayarak, Gezi Parkına kadar süren, binlerce işçinin katıldığı eylemde yürüyüş boyunca ‘THY işçisi yalnız değildir’,’Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz’,’Zafer direnen emekçinin olacak’ sloganları atıldı. ‘Direniş Geleneği Sürüyor, Yaşasın 15-16 Haziran Direnişi’ pankartı taşındı.

150 bin işçinin iki gün boyunca tanklara, silahlara ve baskılara rağmen; 15 ve 16 haziran günlerinde birlik ve dayanışmayla örnek bir direniş sergilediği belirtildi. Gezi parkına gelinmesinin ardından,  Bandista grubunun seslendirdiği ‘Avusturya İşçi Marşıyla’ programı başladı. 15-16 Haziran direnişinde polisin açtığı ateş sonucu öldürülen Yaşar Yıldırım, Mustafa Bayram ve Mehmet Gıdak adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

İlk olarak direnişte ki tüm işçiler adına basın açıklaması Dev Sağlık-İş sendikasından bir kadın ve Hava-İş sendikasından bir erkek tarafından okundu. Basın açıklamasında ” …. ” dendi. 15-16 Haziran Direniş ruhuyla bugün sınıf mücadelesini yürütmek, mevcut kazanılmış haklarımızı koruyarak, yeni haklar için mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

         YA BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ YADA İNSANLIKTA GİDE GİDE DİBE VURACAĞIZ!

Basın açıklamasının ardından 15-16 Haziran Direnişi süreci boyunca toplantılara ve direniş sürecine katılmış Şükran Soner söz aldı. “Sermaye ilk kez gerçekten korkuyordu. Akıl almaz bir direniş vardı. İşverenler sarı sendika kuruyordu. Panikledi sermaye, siyasetle işbirliğiyle baraj getirerek DİSK’in defterini dürdü” dedi. Konuşmasında ’14 Haziran günü Merterde salonda toplandık. Toplantıda işçiler, iş yerlerinin gerçek sahiplerinin kendileri olduğu kararlaştırdı. Ve 15-16 Haziranda Türkiyenin her yerinden gelen işçilerle buluşuldu’ diyerek direniş günlerinden bahsetti. Öncülerin bedel ödeyerek bu mücadelenin sürdüğünü ve grev kırıcıların sürekli saldırdığı, işçi önderlerinin işkence edildiği ve direnişlerde fotoğrafı çekilmiş ne kadar işçi varsa “kara listeye” alınarak işten atıldığını söyledi. 15-16 Haziran direnişinin sloganı ‘Ya birleşe birleşe kazanacağız yada gide gide dibe vuracağız’ sloganının bugünde geçerli olduğunu belirtti. Son olarak ‘Saldırıların sürdüğü günlerde ÇBS direniş alanına giderken yolda sıra haline oturan Demirdöküm işçileri bize seslenerek ‘hop hop durun, Petrol-İş işçilerini korumaya geldik’ dediler. İşte birlik ve dayanışmanın en büyük örneğiydi’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sıra grevde, direnişte olan işçilere geldiğinde 18 gündür direnen Hava-İş sendikası üyesi Başak Çetin, THY işçileri adına bir konuşma gerçekleştirdi.  … … … …

          SÖZ İŞÇİLERİN

116 gündür direnen Çapa işçileri ‘Bizler İÜ’de 116 gündür direniyoruz. Kazandığımız mahkeme olmasına rağmen işe alınmadığımız için direniyoruz. 116 gündür bizleri görmeyenler bilsin ki; 116 gün değil, 116 bin gün olsada direneceğiz. Baskı ve Zulüm uygulayanlar bilsin ki biz işçi sınıfıyız. Ve mutlaka kazanacağız dedi.

450 gündür Kampana deri fabrikası önünde ve sadece Anayasal bir hak olan sendikalı olmak hakkını kullandıkları için işten atılan işçileri sözü aldı. ‘Onların o şanlı mücadelesi bize örnektir. 15-16 Haziran direnişini selamlıyoruz.’ diyerek 15-16 Haziranda direnen işçilere selam gönderdi.

Sendikasız birşekilde, 4 aylık ücretlerini alamadığı, 15 ve 20 yıldır çalışarak Tazminatlarının Aynur ve Süreyya Bektaş tarafından gasp edilerek, kapının önüne koyduğu direnen Hey Tekstil işçileri ‘Daha başımızı kaldırıyoruz. Düzene, Akp’ye Aynur Beştaşa başkaldırıyoruz’ dedi.

26 gündür Bedaşta direnen işçiler ‘ Önce 120 arkadaş, ardından 4 arkadaşımız işten atıldı. Suçumuz ise sendikalı olmaktı. Ödenmemiş ücretleri istemekti. Buradan açıkça ilan ediyoruz, bundan Bedaş sorumludur. Direnen emekçinin ekmek kavgası, en büyük kavgalardan büyüktür. Direne direne kazanacağız’ dedi.

Disk/Nakliyat-İş sendikasına bağlı Borusan da 30 gündür direnen işçiler ‘650 Tl’ye çalışamayacağımızı anladık ve sendikaya üye olduk. 41 arkadaşımız işten atıldı. Borusanın bütün işyerlerinde eylem yaptık. Direnişi kazanana kadar sürdüreceğiz diyerek sözü Bandista grubuna bıraktı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler