Tuzluçayır’da polis saldırıyor, halk direniyor

Alevilerce asimilasyon girişimi olarak eleştirilen ve önceki gün (7 Eylül) protestolara konu olan, İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen’in “cami-cemevi” temel atma etkinliği için polis Mamak Tuzluçayır’ı abluka altına aldı. Şişli Belediyesi otobüsleriyle açılış etkinliği için İstanbul’dan insan getirildiği, ancak gelenlerin kendilerinin konu hakkında doğru bilgilendirilmediğini söylediği öğrenildi. Bölgedeki direniş çadırlarını ve pankartları kaldıran polis, saat […]

Alevilerce asimilasyon girişimi olarak eleştirilen ve önceki gün (7 Eylül) protestolara konu olan, İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen’in “cami-cemevi” temel atma etkinliği için polis Mamak Tuzluçayır’ı abluka altına aldı. Şişli Belediyesi otobüsleriyle açılış etkinliği için İstanbul’dan insan getirildiği, ancak gelenlerin kendilerinin konu hakkında doğru bilgilendirilmediğini söylediği öğrenildi. Bölgedeki direniş çadırlarını ve pankartları kaldıran polis, saat 12.00′ye yaklaşırken hiçbir uyarı yapmadan bölgede bekleyen halka şiddetli bir saldırı başlattı. Çatışma geniş bir alana yayıldı. Yaralılar var

22.33 Tuzluçayır’da polis meydanı tuttu. Abidin Aktaş sokak ve NATO caddesi girişlerinde, akrep, TOMA ve çevik kuvvet polisleri var. Tüm arabalara ve kişilere kimlik soruluyor

22.30 Dikmen’de ilk olarak polis TOMA ile saldırdı. Halk polisi püskürttü. Ardından akreplerle gaz bombalı saldırıya başladı. Evlere dahi su sıkılıyor.

22.03 Tuzluçayır Meydanı polis tarafından kuşatıldı. Halk ara sokaklarda bekleyişini sürdürüyor. Sadece son saldırıda en az iki kişi gözaltına alındı, en az 10 kişi gaz bombasıyla yaralandı.

TBMM önünde iki TOMA’ya itfaiyeden su ikmali yapılıyor. Dikmen’de çatışmalar devam ediyor.

21.30 Dikmen’de Ziraat Kavşağı’nda bir araya gelen Dikmenlilere polis saldırdı

21.21 Polis Abidin Paşa ve Süleyman Ayten sokaklardan çok sert bir saldırı gerçekleştirdi. Akrep ve TOMA’larla yapılan saldırıda yaralananlar var

21.12 Batıkent halkı, bugün saat 19.00′da Kent Meydan’da buluştu ve bir yürüyüş yaptı. Yaklaşık bin kişi, ODTÜ ve Tuzluçayır direnişini selamladı.. Yarın 20.00′da yeniden buluşacaklar.

20.55  Tuzluçayır meydanı ve etrafındaki tüm caddeler direnişçilerle dolu. Havai fişekler atılıyor. Polisin söndürdüğü sokak lambaları yerine barikat ateşleri yanıyor.

20.47 Polis cami-cemevinin olduğu yere doğru geri çekildi. Meydan direnişçilerin.

20.43 Tuzluçayır meydanına çıkan tüm sokakların girişine halk barikat kurdu. Meydan alev alev yanıyor.

Sendika.Org muhabiri eline gaz fişeği gelmesi sonucu yaralandı, makinesi elinden düşerek kırıldı.

20.40 Tuzluçayır’da halk uzun bir zincir oluşturdu. Elden ele taş taşınıyor. Gezi ruhu sürüyor.

19.30 Polisin zırhlı araçlardan attığı gaz bombaları evlerin pencere ve çatılarına da isabet ediyor.

19.20 Hava kararmaya başladı ve zırhlı polis araçlarına karşı lazerler devrede.

19.10 Sayıları zaman geçtikçe artan direnişçiler içinden bir grup, Süleyman Ayten Caddesi ile meydan arasında barikat kuran polisin arkasından dolanarak direnişi polis barikatının diğer tarafına da yaymış oldu.

18.29 Abidin Aktaş Sokak’ta köşedeki kıraathanenin üst katında revir kuruldu.

18.21 Tuzluçayır’daki direnişle dayanışma için Ankaralılar Dikmen’de 19.00′da Ziraat Kavşağı’nda, Batıkent’te 19.00′da Kent Meydanı’nda, Keçiören’de 20.00′da Danişment’te, Eryaman’da 21.00′da 3. etap gezi kavşağında sokağa çıkıyor.

18.20 Direnişçiler barikat önünde halay çekiyor.

18.15 Tuzluçayır halkı polise anons geçti: “Mahallemizi 5 dakika içinde terk edin!”

18.00 Ethem Sarısülük’ün ailesinden 3 kişi polis saldırıları sırasında gaz fişeği ve plastik mermi ile çeşitli yerlerinden yaralandı. Ethem’in abisi Mustafa Sarısülük twitter hesabından şunları yazdı :

Birileri kardeşinizi döverken kalbiniz yerinden fırlıyorsa, onu vuran, katleden adamın cezasını vermediklerini düşünün. O yüzden buradayız.”

17.40 Bir direnişçi zırhlı polis araçlarının karşısında moonwalk yaparak dans ediyor.

17.32 10 dakika boyunca karşılıklı olarak çatışmasız bekleyen polis ve eylemciler, polis gaz bombası atması üzerine yeniden çatışmaya başladı. Süleyman Ayten Caddesi’nin meydan girişine kurulan bir barikat ateşe verilmiş durumda.

17.20 Süleyman Ayten Caddesi’nden meydandaki kitleye gaz bombalarıyla saldıran polise kitle de havai fişekler ve gazlarla yanıt verdi. Ardından bir zırhlı polis aracı gaz bombası atarak kitlenin arasına daldı. Küçük bir direnişçi grup, yandan yaklaştıkları zırhlı aracın kapısını açmayı başardı. İçerideki polislerin imdadına diğer zırhlı araçlardaki polisler yetişti.

17.15 Hastaneye kaldırılan Örsan Karasakal’ın yüzünde açılmalar olduğu ancak sağlık durumunun genel olarak iyi olduğu öğrenildi.

17.02 Halk, Tuzluçayır Meydanı’na akıyor. Meydanda 2 bine yakın kişi hep bir ağızdan “Tuzluçayır faşizme mezar olacak” sloganları atıyor.

17.00 Tuzluçayır Meydanı’nı işgal eden direnişçiler “Sık bakalım” sloganları atıyor.

16.54 Direnişçiler, Cemevi önündeki polis barikatına koşarak müdahale etti. Polis de direnişçiler yoğun gaz bombası atarak saldırdı. Direnişçiler gaz bombalarını geri iade etti. Çatışmalar Süleyman Ayten Caddesi’nde sürüyor

16.49 Direnişçiler koşarak Tuzluçayır Meydanı’na çıktı. Meydandan da Süleyman Ayten Caddesi’ne ilerledi. Polis, açılışın yapıldığı bölgeye kadar geri çekildi. Direnişçilerse Süleyman Ayten Caddesi’ne çok hızlı bir biçimde barikatlar kurdu. Demirlere vurarak “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıyor.

16.45 Direnişçiler bir TOMA’yı Tuzluçayır Meydanı’na kadar kovaladı. Meydanda çatışmalar sürüyor. Meydanda polisi yuhalayıp direnişçileri alkışlayan mahallelilere polis gaz bombası attı.

16.40 Direnişçiler yeniden Tuzluçayır Meydanı’na girdi. Çatışmalar sırasında kafasına gaz bombası isabet eden Halkevleri üyesi Örsan Karasakal, İbni Sina Hastanesi’ne kaldırıldı.

16.38 Polis, Tuzluçayır Meydanı’nda bekelyen mahallelilere gaz bombasıyla saldırdı. Polisin attığı gaz bombalarından biri bir arabanın içine girdi. Polis, tepki gösteren mahallelilere küfür ederek karşılık veriyor.

16.32 Tuzluçayır’da polisin gaz bombalı saldırıları sırasında insanlar yaralanırken, 40 dakika önce Kurt belgeseli yayımlayan Cem Tv, şimdi de sağlık programı yapıyor.

16.27 Tuzluçayır’daki çatışmalar sırasında Oğuzhan Aslan adlı bir kişinin kafasından gaz bombasıyla vurulduğu ifade edildi.

16.25 Tuzluçayır Meydan’a giren polis meydanın yakınlarındaki Feyzullah Çınar Parkı’na girdi. Polis, Ethem Sarısülük Kütüphanesi’nin bulunduğu parktan Abidin Aktaş Sokak ve Nato Yolu Caddesi’ne girmeye çalışıyor.

16.20 Polis, direnişçilere TOMA, akrep ve gaz bombalarıyla saldırdı. Direnişçiler yeniden Nato Yolu ve Abidin Aktaş Sokak’a çekildi.

16.10 Direnişçiler Nato Yolu ve Abidin Aktaş Sokak’tan çıktı ve Tuzluçayır Meydanı’na geldi. Meydanda polisle karşılaşan direnişçiler, polise havai fişeklerle müdahale etti.

16.07 Polis, Abidin Aktaş Sokak’taki Tuzluçayır Halkevi binası önünde bulunan Gezi şehitlerinin resimlerinin olduğu pankartı söktü.

15.49 Çatışmalar sürüyor. Abidin Aktaş Sokak ve Nato Yolu’na giremeyen polis geri çekildi. İki yolun başında da TOMA ve akrepler uzaktan gaz bombası atıyor. Çatışmalar sırasında 2′si polis 3 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”16:23″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Tuzluçayır’da polisin attığı gaz bombaları evlerin içine giriyor.

BTpL--lCEAAa6PL

 

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”16:20″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Direnişçiler Nato Yolu ve Abidin Aktaş Sokak’tan çıktı ve Tuzluçayır Meydanı’na geldi. Meydanda polisle karşılaşan direnişçiler, polise havai fişeklerle müdahale etti.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”16:12″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Bir direnişçi başından ağır yaralandı. Ambulans bekleniyor, halk evlerden yardım ediyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”16:06″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button]Polis Abidin Aktaş Caddesi üzerinde bulunan Halkevi bürosuna saldırdı, içerideki kitapları dağıtıp pankartları topladı.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”15:46″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Açılış sona erdi Nato Yolu ve Abidin Aktaş’ta çatışmalar sürüyor.

Polis saldırısı ve direnişten bazı görüntüler:

tuzlucayir-direnisi1

tuzlucayir-direnisi

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”15:28″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button]  Tuzluçayır kavşağındaki vatandaşların üzerine yakın mesafeden gaz atılıyor. İnsanlar perişan halde. Gaz bulutundan göz gözü görmüyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”15:17″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button]  Yüze yakın çevik kuvvet polisi Abidin Aktaş Sokak’a girmeye çalıştı ancak halk polisi yeniden püskürttü.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”14:55″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Polis Tuzluçayır’a gaz bombası ve plastik mermi yağdırırken, protesto edilen cami-cemevi inşaatının temel atma etkinliği de başladı. Etkinlikte AKP’li Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün konuşuyor. Mahalleli eylemcilerin yanındaki Hüseyin Aygün’e “Biz CHP’ye nasıl güvenelim” diyerek tepki gösteriyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”14:50″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Abidin Aktaş Sokak’ta ve Nato Yolu’nda çatışmalar sürüyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”14:45″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Direnişçiler Abidin Aktaş Sokak’a akrep ve TOMA ile giren polislere megafonla seslendi: “Burası Tuzluçayır. Aklınızı başınıza alın. Defolun gidin!”

Aygün ve beraberindeki heyet ikinci kez Abidin Aktaş Sokak’taki direnişçilerle görüşmeye gitti. Direnişçilerin, CHP’lilere Fethullah Gülen işbirliğindeki “cami-cemevi projesinin altında sizin de imzanız var” diyerek tepki gösterdiği öğrenildi.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”14:25″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] CHP milletvekili Hüseyin Aygün ve Alevi örgütlerinin temsilcilerinden oluşan bir heyet Abidin Aktaş Sokak’ta direnişçilerle görüştükten sonra, polisle görüşmeye giderken polis bir kez daha gaz bombası atmaya başladı. Çatışmaların sürdüğü Nato Yolu gaz bulutu altında.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”14:15″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri Süleyman Ayten Caddesi’nde basın açıklaması yapıyor Abidin Aktaş Sokak ve Nato Yolu’nda çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”14:10″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Polisin döverek zırhlı araca bindirdiği mahalleli milletvekili Aylin Nazlıaka’nın müdahalesiyle çıkarılarak ambulansa bindirildi.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”14:00″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Abidin Aktaş Sokak’ta başından ve göğsünden plastik mermiyle vurulan bir mahalleli ambulansla hastaneye kaldırılıyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”13:50″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Polis çığırından çıktı. Abidin Aktaş Sokak’ta eylemci olmayan ancak gaz atılmasına tepki gösteren orta yaşlı bir mahalleli polis tarafından meydana çekilerek vahşice dövüldü. 20-25 polisin saldırdığı adamı kurtarmak için meydana gidenler de polis saldırısına uğradı. Dövdükleri mahalleliyi kelepçeleyerek sürükleyen polis Süleyman Ayten Caddesi’nde gözaltı aracına bindirdi.

Gözaltı aracının etrafını saran polisin etrafı da mahalleliler tarafından çevrildi. Polis olaylar sırasında CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’ya da biber gazı sıkarak darp etti.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”13:40″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Nato yolu ve Abidin Aktaş Sokak’ta çatışmalar şiddetlendi. Polis gaz ve tazyikli su ile saldırıyor, direnişçiler taş ve havai fişekle yanıt veriyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”13:23″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül polisle görüştükten sonra, PSAKD üylerinin Süleyman Ayten Caddesi’nde basın açıklaması yapmasına izin verildi. Meydanda ve Nato yolunda çatışmalar sürüyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”13:03″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Direnişçiler polisin beklediği Süleyman Ayten Caddesi önüne geldi, bu sırada Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyesi 100-150 kişilik bir grup basın açıklaması için meydana geldi. Bunun üzerine polis yine bir uyarı yapmaksızın gaz bombalarıyla saldırıya geçti ve bir kez daha meydana yerleşti. Nato yolu, Abidin Aktaş Sokak’a gaz bombaları atılıyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”13:00″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Cem Vakfı’na ait bir otobüs meydana doğru gelip, şoför aracı direnişçilerin üzerine sürünce taşlandı. Polis bunun üzerine yeniden saldırıya geçti.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:55″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Polis Tuzluçayır Meydanı’ndan Süleyman Ayten Caddesi’ne çekildi. Direnişçiler ara sokaklardan meydana yürüdü. Yüzlerce direnişçi slogan atıyor ve eylemcilerin sayısı giderek artıyor. Polisin çekildiği Süleyman Ayten Caddesi’nde de 200′ün üzerinde eylemci polisin karşısında eylemlerini sürdürüyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:45″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Tuzluçayır’da Sendika.Org muhabirine bir açıklama yapan Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf Sağlık, Fethullah Gülen ve İzzettin Doğan’ın ortak projesi için tahsis edilen alana ilişkin daha önce “yapıya uygun olmadığı” şeklinde karar alındığını ve bölgedeki evlerin yıkıldığını, bu evlerin sakinlerinin General Zeki Doğan Mahallesi’ne taşınmak zorunda kaldığını söyledi. Sağlık, “Mahalleli bu kararla taşınmak zorunda bırakılmış ancak Vakıflar Müdürlüğü ‘yapıya uygun değil’ denilen bu alanı şimdi bir başka inşaata vermiş. Mahallelinin bu çifte standarda tepki göstermesinden doğal bir şey yok” dedi.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:44″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Polis sokak başlarını tutmuş durumda. Direnişçiler ara sokaklarda bekliyor. Şu an için bir çatışma yok. Bölge halkı ile polis arasında sözlü tartışmalar devam ediyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:35″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Mamak Belediye Meclis üyelerinin de yer aldığı bir grup, polis amirleri ile tartışıyor. “Polis çekilirse olay çıkmaz” diyen Mamaklılara, polisin yanıtı “çekilemeyiz.” Süleymen Ayten Caddesi’ne çıkan sokaklar direnişçilerle dolu. Bölge halkından polise yoğun tepki var.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:29″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Çevik kuvvet Abidin Aktaş Sokak’a girdi ve TOMA’nın su sıkmasına tepki gösteren bir esnafı dövmeye başladı. Bunun üzerine direnişçiler havai fişeklerle polisin üzerine yürüdü. Polis sokağı kaçarak terk etti.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:22″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Taş yağmuruna tutulan bir TOMA’nın su tankı delindi.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:20″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Çevik kuvvet polisleri “Allah allah” diye bağırarak üç ayrı yöne dağılıp direnişçilere copla saldırmaya başladı. Polisin eylemcileri gözaltına almaya çalıştığı eylemcilere küfrettiği ve yakaladıklarını darp ettiği görülüyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:15″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Tuzluçayır Meydanı’ndan cami-cemevi inşaatının yer aldığı Süleyman Ayten Caddesi’ne giriş polis barikatıyla kapatılmış durumda. Meydana yakın Abidin Aktaş Sokak’ın girişinde de yüzlerce direnişçi var. Polis sürekli gaz bombası ve kimyasal içerikli tazyikli su ile direnişçilere saldırıyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”12:05″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Polis barikatının yanındaki bir işhanında gaz bombası atılmasına tepki gösteren bir esnaf gözaltına alındı. Çevre halkı polis yuhaladı.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”11:55″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Ankara Tuzluçayır’da cami-cemevi projesini protesto eden halka polis gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırıyor.

[sws_button class=”” size=”sws_btn_small” align=”sws_btn_align_left” href=”” target=”_top” label=”11:00″ template=”sws_btn_redbrick” textcolor=”ffffff” fontweight=”bold” bgcolor=”” bgcolorhover=”” glow=”sws_btn_glow” btnwidth=”” textalign=””] [/sws_button] Fethullah Gülen-İzzettin Doğan işbirliğinin ürünü cami-cemevi projesinin temel atma töreninin 14.00′da Tuzluçayır’da başlaması planlanıyor. Dünkü protestolar ve bugünkü eylem çağrıları nedeniyle bölge yoğun polis ablukası altında. Polis, Tuzluçayır Meydanı’ndaki direniş çadırlarını ve Haziran İsyanı’nda yaşamını yitirenlerin pankartlarını kaldırıyor.

Sendika.Org

İlgini çekebilecek diğer içerikler