10. Ulusal Yaşlılık Kongresi yapılıyor

Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği, Denizli Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile düzenlenen 10. Ulusal Yaşlılık Kongresi dün başladı. 10. Ulusal Yaşlılık Kongresinde yaşlılık olgusu çok yönüyle incelenip tartışılıyor. 10. kongrede “Yaşlı Bakımı” temasıyla; devlet, yerel yönetimler, üniversiteler, yaşlı bakım merkezleri, dernekler, sendikalar vb. izlenen politikalar toplumsal sorumluluklar sorgulanıyor ve öneriler yapılıyor. Kongre […]

Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği, Denizli Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile düzenlenen 10. Ulusal Yaşlılık Kongresi dün başladı.

10. Ulusal Yaşlılık Kongresinde yaşlılık olgusu çok yönüyle incelenip tartışılıyor. 10. kongrede “Yaşlı Bakımı” temasıyla; devlet, yerel yönetimler, üniversiteler, yaşlı bakım merkezleri, dernekler, sendikalar vb. izlenen politikalar toplumsal sorumluluklar sorgulanıyor ve öneriler yapılıyor. Kongre kapsamında iki gün boyunca gerçekleştirilecek oturumlarda iki konferans ve 52 bildiri sunulacak.

Prof. Velittin Kalınkara “yaşlı bakımı” temalı 10. kongre açılış konuşması yaptı.
Emekliler Dayanışma sendikası temsilcileri 10.Ulusal Yaşlılar Kongresine katıldı.

Kongre çalışmalarıyla ilgili Emekliler Dayanışma Sendikası başkanı ve temsilcilerinden aldığımız bilgiye göre; Denizli’de gerçekleştirilen kongreye, çeşitli üniversitelerden temsilciler, Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği, Emekliler Dayanışma Sendikası gibi demokratik kitle örgütleri, akademisyenler ve öğrenciler katılıyor.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara, kongrenin açılışında yaptığı konuşmasında:

“2003 yılında 2. Ulusal Yaşlılık Kongresi bu salonda yapılmıştı. Bu 10. kongremiz yine aynı salonda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz.”  dedi.

Prof. Dr. Kalınkara, yaşlı nüfusun ülkemizde hızlı biçimde arttığını; bununla beraber yaşlıların sosyal, ekonomik, psikolojik ve fizyolojik sorunlarının giderek ağırlaştığını belirterek, bilim ve teknolojideki gelişmeler, kentleşmenin getirdiği değişimler, üretim ilişkileri ve neoliberal politikaların yaşlılığın bir sorun olarak görülmesine yol açtığını bu sebeplerden dolayı aile kurumundaki ve toplumsal yapıdaki değişimden en çok etkilenen grupların yaşlılar olduğunu vurguladı.

Bu yılki teması “Yaşlı Bakımı” olan 10. Ulusal Yaşlılık Kongresi ile yaşlılıkla ilgili çalışan bilim insanı uzman ve uygulayıcılarla, kamu, yerel yönetim ve sivil toplum kurumlarını bir araya getirmek ve yeni görüşlerin tartışılıp yayılması amaçlanıyor.

Bu amaçla gerçekleştirilecek oturumlarda; ülkemiz yaşlı bireylerinin bakımında karşılaşılan sorunlar, “Bakım rolü kimin rolü?”, bakımın getirdiği tükenmişlik, kent ve yaşam ortamlarının yaşlıya uygunluğu ve yaşlı bakımı ile ilgili sosyal politikalar ve benzeri konularda bilgi sahibi olunması için bilim insanları ve uygulayıcılar arasında paylaşım ve tartışma ortamı oluşturulacak.

İki gün sürecek kongrede yaşlılıkla ilgili sorunlar ve çözüm önerilerinin ele alınacağını vurgulayan Prof. Dr. Kalınkara; bu konuda ciddi çalışmalar yapılması, yaşlıların sosyal, ekonomik, fizyolojik ve psikolojik sorunlarına yönelik ulusal politikalar üretilmesi gerektiğini bildirdi.

Ayrıca kongre kapsamında “Türkiye’de Gerontoloji ve Gerontolojik Bakış ve Bakım” konulu konferans ile “Yaşlıda Bakım Yönetimi” konulu konferanslar yapılacak.

1998 senesinde Ankara Gazi ve Hacettepe Üniversitelerinden 7 öğretim üyesinin kurduğu Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği, günümüze kadar yaşlılık konusunda ülke çapında farkındalık oluşturmak için onlarca konferans, panel, sempozyum düzenlemiştir. 2001’den bu yana iki yılda bir düzenlenen ulusal yaşlılık kongreleri, üniversiteler ve yerel yönetimler işbirliği ile düzenlenmektedir. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara da konuşmasında başta Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi olmak üzere katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar