YURTİÇİ KARGO’DA İŞÇİ VE SENDİKA DÜŞMANLIĞINA SON!

Yurtiçi Kargo’da sendika düşmanlığı ve işten çıkarmalar protesto edildi. DİSK – Nakliyat-İş Sendikasının bir süredir yürüttüğü “İnsanca Yaşayabilecek Bir Ücret ve İnsanca Çalışma Koşulları İçin Sendikalı Ol Nakliyat-İş’e Üye Ol” temalı sendikalaşma kampanyası yürütüyordu. Yurtiçi Kargo işvereni tarafından sendikal faaliyete işçilerin işine son vererek engel olunmaya çalışılıyor.

yurtici-kargo

Yurtiçi Kargo’da sendika düşmanlığı ve işten çıkarmalar protesto edildi.

DİSK – Nakliyat-İş Sendikası bir süredir “İnsanca Yaşayabilecek Bir Ücret ve İnsanca Çalışma Koşulları İçin Sendikalı Ol Nakliyat-İş’e Üye Ol” temalı sendikalaşma kampanyası yürütüyordu. Yurtiçi Kargo işvereni tarafından sendikal faaliyete işçilerin işine son vererek engel olunmaya çalışılıyor.

Özellikle işyerlerinde çalışma saatlerinin uzun olması, karşılığında ödenen ücretlerin çok düşük tutulması ve çalışma koşullarının ağırlığı nedeniyle işçiler sendikaya yönelmiş durumdaydı. Üyelik çalışmaları da bir seviyeye gelerek sendikal yetki için çoğunluk sağlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da başvuru yapılmıştı. Henüz bu süreç sona ermeden işverenin haksız işten çıkarmaları yaparak sendikal çalışmayı geriletmek için bir grup işçi işten atıldı. Konya, Ankara,  İstanbul Yurtiçi Kargo işyerlerinde 50 kadar işçi işten çıkartılmış durumda. İşçiler işyerleri önünden ayrılmadan eylemlilik içinde bulunuyor.

Bu gelişmeler karşısında Nakliyat-İş Sendikası işten çıkarmaları protesto etmek ve işvereni uyarmak için basın açıklamaları düzenledi.

24 Ocak 2012 günü İstanbul da üç ayrı noktada (Yurtiçi Kargo’nun Maslak’taki Genel Müdürlük binası önü ile Esenyurt ve Kadıköy’deki lojistik depoları önünde) sendikal hakka saygı ve işten çıkartılanların işlerine geri alınması talebiyle basın açıklamaları gerçekleştirildi.  

Emek.org.tr / Esenyurt- İstanbul

yurtici-kargo

İlgini çekebilecek diğer içerikler