BERAAT KARARI BOZULAN SELEK’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET!

Mısır Çarşısı’ndaki patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Pınar Selek’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sabahki bölümünde avukatlar, ‘direnme kararından vazgeçilmesi kararının geri alınması’ yönünde talepte bulundu.

pınar selek ağırlaştırılmış müebbet

Mısır Çarşısı’ndaki patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Pınar Selek’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sabahki bölümünde avukatlar, ‘direnme kararından vazgeçilmesi kararının geri alınması’ yönünde talepte bulundu.

Yaklaşık 1 saatlik aranın ardından mahkeme heyeti avukatların “direnmeden vazgeçilmesi” kararından dönülmesi talebini reddettiklerini açıkladı.  Kararın ardından mahkeme heyeti sanık avukatlarına savunma için söz verdi.

Pınar Selek’in avukatı Bahri Belen adaletsiz ve usulsüz işleyen sürece tepki gösterdi ve şunları söyledi: ‘Bize göre müvekkilimiz yönünden mahkeme daha önce verilen direnme kararıyla birlikte sonuçlanmıştır. Savunma yapmamızı gerektirecek usuli bir süreç ve yargılama aşaması bulunmamaktadır. Bu nedenle esasa ilişkin bir savunma yapmamız söz konusu değildir. Direnme kararından sonra mahkeme işten el çekmiş durumdadır.’

Sanık avukatlarının savunmasının ardından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Mahkeme, daha önce üç kez beraat etmiş ve tutuksuz yargılanan Pınar Selek’in ‘Devletin hakimiyeti altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemde bulunmak’ suçunu düzenleyen 765 sayılı eski TCK’nın 125. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi ve Pınar Selek hakkında yakalama kararı çıkardı.

Pınar Selek’in babası Alp Selek ise Türkiye’de bugüne dek böylesine büyük bir bir hukuk skandalının yaşanmadığını ifade etti. Kararı temyize götüreceklerini belirten baba Selek, ‘Avrupa bizim kadar bu kararın hukuk dışı olduğunu biliyor. Avrupa, Pınar’ı bu adamlara hiçbir şekilde teslim etmez’ diye konuştu.

Pınar Selek hakkında 3 kez verilen beraat kararının bozulup, müebbet hapis cezası verilmesine tepki gösteren yüzlerce kisi Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. 

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler