Avrupa emek örgütleri dayanışma eylemlerine hazırlanıyor

AKP hükümetinin Taksim/gezi direnişiyle birlikte ülkeye yayılan eylemler karşısında sergilediği baskı ve şiddet Avrupa’da tepki toplamaya devam ediyor. Avrupa Parlamentosu ve hükümetlerinden sonra emek örgütleri de AKP hükümetinin hak ve hukuk tanımaz tavırlarını, insanlık dışı baskı ve saldırgan tutumlarını protesto etmeye hazırlanıyor. Taksim/Gezi direnişiyle başlayan ve devam eden direniş eylemlerine destek amacıyla, uluslararası sendikalar Avrupa […]

AKP hükümetinin Taksim/gezi direnişiyle birlikte ülkeye yayılan eylemler karşısında sergilediği baskı ve şiddet Avrupa’da tepki toplamaya devam ediyor. Avrupa Parlamentosu ve hükümetlerinden sonra emek örgütleri de AKP hükümetinin hak ve hukuk tanımaz tavırlarını, insanlık dışı baskı ve saldırgan tutumlarını protesto etmeye hazırlanıyor.

Taksim/Gezi direnişiyle başlayan ve devam eden direniş eylemlerine destek amacıyla, uluslararası sendikalar Avrupa kentlerinde planladığı eylemlerin çağrısını yapıyor.

İTUC ve ITF gibi sendikal konfederasyonlar “Diren Gezi” ana temasıyla, 21 ve 22 Haziran 2013 günlerinde Avrupa’daki Türkiye elçilik, konsolosluk ve temsilcilikleri önünde, AKP hükümetini protesto eylemleri düzenleyecekler.

Aldığımız bilgilere göre, İTUC ve ITF örgütleri birer mektup yazarak, AKP hükümetinden taleplerde bulunulması yanısıra direnişe destek açıklaması yapılacaktır.

Dayanışma eylemleriyle, Türkiye’de emek örgütlerine ve genelde halkın demokratik hak ve özgürlüklerine yönelik baskı ve yasakların sona erdirilmesi talebinin dile getirilmesi bekleniyor. Destek eyleminde, Taksim Dayanışması’nın talepleri de onaylanarak bir mektup halinde hükümete iletilecek. Bu talepler arasında gösteri hak ve özgürlüğüne yönelik baskının kaldırılması, halk üzerinde uygulanan polis şiddetinin sona erdirilmesi, gözaltında tutulan direnişçilerin serbest bırakılması, ölümlere ve yaralanmalara neden olan ve emir veren sorumluların soruşturulması ve görevlerinden alınması gibi isteklerin, eylemlerle mektup halinde elçilikler üzerinden hükümete iletilmesi planlanmaktadır.

Konfederasyon yönetimleri tarafından, dayanışma eyleminin çağrıları yapılmaya başlamıştır.

Aldığımız diğer bir bilgi ise Avrupa Alevi örgütleri de, bu hafta sonunda İsviçre’deki Birleşmiş Milletler binası önünde Türkiye’deki direnişe destek amacıyla kitlesel eylem yapmayı planlamıştır.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler