TUNCELİ ÜNİVERSİTESİNDE ODTÜ MÜDAHALESİ: 22 GÖZALTI

ODTÜ’de Başbakan Erdoğan’ın üniversiteye gelişi üzerine yaşanan olayları ve polis müdahalesini protesto amaçlı Tunceli Üniversitesi’nde afişleme yapan öğrencilere ÖGB(Özel Güvenlik  Birimleri) müdahale etti.

tunceli-universitesi-odtu-mudahalesi

ODTÜ’de Başbakan Erdoğan’ın üniversiteye gelişi üzerine yaşanan olayları ve polis müdahalesini protesto amaçlı Tunceli Üniversitesi’nde afişleme yapan öğrencilere ÖGB(Özel Güvenlik  Birimleri) müdahale etti.

ODTÜ direnişine destek için üniversite içerisinde afiş öğrencilere ÖGB’nin müdahalesi üzerine gerginlik yaşandı. Öğrenciler ve ÖGB arasında yaşanan tartışma üzerine olay yerine gelen Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, çevik kuvvet ekiplerine üniversite içerisine girmesi yönünde talimat verdi. Öğrencilere müdahale için polislere yetki veren Boztuğ, ODTÜ olaylarının ardından öğrencileri kınayan ve polis müdahalesini savunan açıklamalarda bulunmuştu.

Gerginliğin ardından, güvenlik elemanları Tunceli Üniversitesi’nde şu ana kadar görülmemiş bir uygulamaya imza atarak öğrencilerin kampüse girişi esnasında kimlik kontrolü yapmaya başladığı da ulaşılan bilgiler arasında.

12.45 Bilgileri aktarmaya devam edeceğiz…

KANTİNE BARİKAT KURULDU

Üniversitede gerginlik tırmanarak devam ederken öğrenciler saldırıya tepki göstererek kantini işgal etti. İki yüze yakın öğrencinin kantin girişine barikat kurduğu işgalde öğrenciler, ’Direnişe  devam, ODTÜ’ye selam’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek’ sloganları atıyor.

İşgal devam ederken, rektörün talimatı üzerine kampüs içerisine giren polisler barikatı kaldırmaya çalışıyor. Üniversite çevresinde polislerin önlemleri arttırdığı da alınan bilgiler arasında.

14.30 Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

22 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Üniversite içerisine giren polis kantine kurulan barikatı yıktı. Öğrencilere sert biçimde müdahale edilirken, öğrenciler ve polis arasında çatışma çıktı, 22 öğrenciyi gözaltına alındı. Polis müdahalesi devam ediyor.

15.15 Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler