THY İŞÇİLERİ YAĞMUR ALTINDA BAKIRKÖY’DE

17 haftadır İstanbul’un çeşitli merkezlerinde eylem düzenleyen THY işçileri, işe dönüş mücadelesinin 228. Gününde Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaydı. Bakırköy’de bulunan Hava-iş Sendikası önünden meydana kadar yürüyen işçiler sık sık ‘Gün gelecek

THY işçileri Bakırköy 2013

17 haftadır İstanbul’un çeşitli merkezlerinde eylem düzenleyen THY işçileri, işe dönüş mücadelesinin 228. Gününde Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaydı.

Bakırköy’de bulunan Hava-iş Sendikası önünden meydana kadar yürüyen işçiler sık sık ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’, ‘ Direndik kazandık sıra işe dönüşte’, ‘İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’ sloganları attı.

Yoğun yağmura rağmen katılımın ve coşkunun fazla olduğu  eyleme Taşeron İşçileri Derneği, Belediye-iş Sendikası 2 No’lu Şube, DHL İşçileri, Hey Tekstil İşçileri, Kristal-iş Sendikası  İstanbul Şube Başkan ile yönetim kurulu üyeleri ve Şişecam işçileri, Nakliyat-iş Sendikası üyesi işçiler ve Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, TKP 1920, TÜM-İGD, İKD, UİDDER,TKP Bakırköy, ÖDP Bakırköy, DİP, CHP Bakırköy, Emek ve Özgürlük Cephesi de destek verdi.

Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin konuşmasında önemli mesajlar verdi. AKP’nin ülkenin tüm ilerici ve güzel değerlerine saldırdığını belirten Ayçin, saldırı ve baskılara hiçbir zaman boyun eğmediklerini, sendika olarak her zaman işçi sınıfının yanında olduklarını ve işçi sınıfının gerçeklerinden uzaklaşmayacaklarını söyledi.

THY ve Hava-iş Sendikası arasında ilk oturumu 16 Ocak 2013’te yapılacak olan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin ilk maddesinin 305 işçinin işe iadesi olduğunu ifade eden Ayçin şunları söyledi: ’22. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde THY yetkilileri tuhaf bir umursamazlık içindeydiler. Sözleşmenin bitimine doğru bunun nedenini anladık. Meğerse hazırladıkları grev yasağı kanunun değişikliği teklifini bir grup AKP milletvekillerinin eline tutuşturmuşlar ve umursamazlıkları ondanmış.  Bu diktatörce yaklaşıma karşı 23 Mayıs günü Hava-iş üyeleri basın açıklaması ile uyarıda bulundular. Bu kez THY yönetimi cep telefonlarına mesaj göndererek iş akitlerini fesih etti.  O gün mecliste kabul edilen grev yasağı sadece 5 ay kalabildi. Biz grev hakkımızı söke söke aldık.’

THY UÇUŞ GÜVENLİĞİNDE SINIFTA KALDI

THY işçileri adına açıklama yapan Mahmut Kaplanseren ise 228 gündür kara, yağmura ve tüm zorluklara rağmen direndiklerini, işe dönene kadar da mücadeleden asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Kaplanseren merkezi Almanya’da bulunan Uçak Kazaları Veri Değerlendirme Merkezi’nin son 30 yılda gerçekleşen uçak kazalarını veri alarak hazırladığı değerlendirme sonuçlarını aktardı. ‘THY Avrupa’da en güvenli hava yolları listesinde  son 10’da yer aldı. 60 Avrupalı hava yolu şirketinin sıralandığı listede uçuş emniyeti açısından THY 54. Sırada yer alıyor’ diye konuşan Kaplanseren, en iyi hizmetin uçuş güvenliği olduğunu; en iyi yemek, çağrı merkezi, hizmetin ise ikincil öneme sahip olduğunu kaydetti.

COCKROFT: AYÇİN BENİM CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİĞİM İLK SENDİKACIDIR

ITF(Uluslararası Taşımacılık Sendikası) Genel Sekreteri David Cockroft da THY işçilerine destek için eylemdeydi. Uluslararası birlik ve dayanışma mesajları veren Cockroft ‘Burada olduğum için çok mutluyum. Ayçin’i gördüğüm içinde. Çünkü Ayçin benim cezaevinde ziyaret ettiğim ilk sendikacıdır’ dedi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile grev yasağının kaldırılmasına ilişkin görüşmeler yaptığını belirten Cockfort, atılan işçiler geri alınmazsa THY’ye karşı tüm ülkelerde tavır alacaklarını ifade etti.

Emek.org.tr

THY işçileri Bakırköy 2013

THY işçileri Bakırköy 2013

THY işçileri Bakırköy 2013

THY işçileri Bakırköy 2013

THY işçileri Bakırköy 2013

İlgini çekebilecek diğer içerikler