THY Genel Müdürü Hamdi Topçu Hava-İş Sendikasını Hedef Gösterdi

29 Mayıs’ta mecliste tartışılan havacılık işkoluna grev yasağı yasa tasarısına tepki olarak 1 günlük “işe gitmeme hakkını” kullanan THY personelleri için, THY yönetimi moral toplantıları organize etmeye başladı.

29 Mayıs’ta mecliste tartışılan havacılık işkoluna grev yasağı yasa tasarısına tepki olarak 1 günlük “işe gitmeme hakkını” kullanan THY personelleri için, THY yönetimi moral toplantıları organize etmeye başladı.

THY’nin Güneşli’de bulunan binasında 27 Haziran günü kabin memurlarına hitap eden Yönetim Kurulu başkanı Hamdi Topçu’nun, grev yasağı ve işten atılmalara ilişkin söyledikleri, katılanları hayal kırıklığına uğrattı.

70 değil 75 saat çalışın, bu size heyecan katar!

THY işçilerinin çalışma koşullarına ilişkin açıklamalar yapan Topçu, ‘’Çalışan hiçbir arkadaşımızın kazandığı parada gözümüz yok. Yine de biliyoruz ki iyi paralar alıyorsunuz. Ama uçuş sürelerinde sizin için küçük olan ama şirkete katkı sağlayacak değişiklikler olabilir, bu da size heyecan katar. Yani 70 saat değil de 75 saat olsa limitler, şirket için çok şey ifade eder’’ diye konuştu. Uçak fiyatları ve yakıt harcamaları gibi çeşitli giderler sebebiyle kimi zaman personel giderleri ile oynayabildiklerini söyleyen Topçu, ‘’ Minimum kabin ekibiyle uçmak şirketimize rekabet gücü açısından büyük ekonomik katkılar sağlıyor. Bunu aidiyet duygusuyla şirketiniz için yaptığınız bir fedakarlık olarak düşünün’’ dedi.

‘’Altı ay sonra başarılı olanları kadroya geçirip, onlarla yola devam edeceğiz.’’

Part-time personel çalıştırmaya başlayan THY yönetiminin bu  uygulamaya bakışını Topçu şu sözlerle anlattı. ‘’Şirketimizin kadrolu personeli, part-time personel ile değiştirme politikası yok. Bu arkadaşlar yaz döneminde yetiştirilmek için alım ve eğitim süreleri kısa olsun diye alındılar. Altı ay sonra başarılı       olanları kadroya geçirip yola onlarla devam edeceğiz. Diğerleriyle yollarımızı ayıracağız.’’

‘’Sendikanın oluşumuna katkı yapanların ayıbıdır.’’

29 Mayıs’ta grev yasağına hayır dedikleri için işten çıkartılan 305 THY işçisi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Topçu, sendikanın oluşumuna katkı yapan işçileri suçladı. ’Sendika 10 senedir bizi canımızdan bezdirdi’ diyen Topçu, buna örnek olarak 23.Dönem TİS sürecinde sendikanın çalışma sürelerinde iyileştirme yapılması  konusunda ısrarını gösterdi.

Hamdi Topçu Hava-iş sendikasını hedef gösterdi

23. Dönem TİS görüşmelerinde sendikanın ücret konusunu tartışmaktan ziyade çalışma süreleri ile ilgili düzenleme yapılması önerisini şiddetle eleştiren Topçu, sözlerinin devamında çalışanların çok ücret aldığından  bahsedince dinleyenler arasında yine gülüşmelere neden oldu. Ücret artışına karşı çıkan Topçu aynı zamanda da konuşmasında –şirketi kastederek-  ‘’ Bu büyük resmi ortaya getiren bu çalışan arkadaşlarımıza kardan pay dağıtacağım, sendika engel oluyor dağıtamıyorum. Ama bunu yapamıyoruz. Bunu yapmamız için 200 türlü engel var. ’’dedi.

‘’Güveni eksik olan hiçbir personelle şu anda bile çalışmam’’

Önce sms yoluyla işten çıkarılan sonrasında iş akitleri fesih edilen 305 işçinin durumlarına ilişkin  de açıklamada bulunan Topçu, ‘’Herkes işini yaptığı sürece ticari olarak bizim için değerlidir. Yetişmiş elemanları kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ancak açık söyleyeyim güveni eksik olan hiçbir personelle şu anda bile çalışmam. Bu aileye yakışmaz. Ama kimse ben o gün bilmiyordum demesin, herkes hakkını hukukunu okusun, inşallah kimse bir daha böyle kanunsuz bir işin içerisine girmez. Kurunun yanında yanan yaşlar da oldu.’’ diye belirtti. İşten çıkarılan 305 arkadaşın durumunda bir iyileştirme olmayacağını, ancak hiçbir suça bulaşmamış  personellerin ileride durumlarının görüşülebileceğini söyleyen Topçu’ya yöneltilen ‘’ne zaman?’’ sorusuna verdiği ‘’iki vakte kadar!’’ cevap ise personeller arasında gülüşmelere neden oldu.

Topçu, Redhack grubunu Türkiye’nin düşmanları ilan etti

29 Mayıs gecesi THY işçilerinin grev hakkı mücadelesini desteklemek için saat 03’te THY’nin internet sitesine siber saldırıda bulunan Redhack grubuna ilişkin Topçu şöyle dedi, ’Biliyorsunuz o gece web sitemize korkunç bir saldırı oldu. Bu saldırıyı yapanlar Türkiye’nin düşmanlarıdır. Altını çiziyorum. Başbakanlığa yapılan saldırıyla aynı yerden yapılıyor. Bunu şu anda araştırıyoruz.’

İlgini çekebilecek diğer içerikler