THY DİRENİŞİ 278. GÜNÜNDE

İşe geri dönüş mücadelesini sürdüren  Hava-iş üyesi direnişçi işçiler Bakırköy Meydanı’nda kitlesel bir eylem daha gerçekleştirdi.

thy-hava-is-turk-hava-yollari

İşe geri dönüş mücadelesini sürdüren  Hava-iş üyesi direnişçi işçiler Bakırköy Meydanı’nda kitlesel bir eylem daha gerçekleştirdi. Saat 13.00’da Hava-iş Sendikası Genel Merkezi’nde toplanan yüzlerce kişi ‘Ya 305 dönecek ya şarteller inecek’ ‘İşçiler işine halaylarla dönecek’ , ‘Zafer direnen emekçinin olacak’ sloganları ile Bakırköy Meydanı’na yürüdü.

Her cumartesi düzenlenen THY İşçilerinin eylemine bu haftada çok sayıda kurum destek verdi. CHP Bakırköy, Sanatçılar Girişimi, Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü İşçileri,Bir Arada Yaşam Derneği, TKP 1920, HKP, TKP, DİP, DHL Direnişçileri, İşçi Partisi, EMEP, DİSK BANK SEN, Türk Metal Sendikası İstanbul Pendik Şubesi ile Emek ve Özgürlük Cephesi’nin de katıldığı eylemde kurum temsilcileri sırayla söz aldı.

Direnişin 278. gününde olan THY direnişçileri adına basın açıklamasını Ezgi Özgüven Yaptı. Önümüzdeki Cuma günü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınların Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü olması sebebiyle, havaalanındaki direniş yerinde yapılacak etkinliğe çağrı yapan Özgüven, ‘Tüm kadınlarımızı, THY direnişçi kadınları adına selamlıyor, direniş mücadelemizin bir parçasının da onlar adına olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz’ dedi.

Özgüven, THY A.O’nun uzlaşmaz tavrı sebebiyle uyuşmazlıkla sonuçlanan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde grev aşamasına gelindiğini hatırlattı ve ‘İşveren dün yayınladığı bildiride bunca açık mahkeme kararına rağmen 29 Mayıs eylemini ve direnen işçileri hala yasadışı eylemle suçlaması zavallı bir acizliktir. Direnişimizi başarısız kılmak ve grev hakkımızı karalamak için başvurdukları, kamuoyunu ve uçak yolcularımızı yanıltmaya yönelik yalanlarını boşa çıkaracağız. Biz üyemize güveniyoruz. Yeter ki THY yönetimi MERTÇE davransın! Hukuki yollardan sapmadan geçen dönem olduğu gibi siyasi iktidardan yardım dilenerek grev yasağı getirmek gibi adil olmayan işlemlere başvurmasın’ diye konuştu.

Eylem BandoSol ritim grubu ve SolMajör müzik grubunun verdiği kısa müzik dinletisinin ardından çekilen halaylarla son buldu.

Emek.org.tr / İstanbul

thy-hava-is-turk-hava-yollari-1

 

thy-hava-is-turk-hava-yollari-2

İlgini çekebilecek diğer içerikler