‘Tecavüz kaçınılmaz ise zevk almaya bakalım’ sözleri Hindistan’ı ayağa kaldırdı

Hindistan Merkezi Araştırma Bürosu Başkanı’nı şans oyunlarından kar etmek isterken verdiği örnek Hindistan toplumunun tepkisine neden oldu. Merkezi Araştırma Bürosu’nun başkanlığı yürüten Ranjit Sinha, Hindistan’da katıldığı bir konferansta ülkede oynanan şans oyunlarının engellenmesinin güç olduğunu belirtirken tüyler ürperten bir ifade kullandı. ‘Madem engelleyemiyoruz o halde şans oyunlarını yasallaştırıp hiç olmazsa vergi toplayabiliriz. Yani başka bir […]

Hindistan Merkezi Araştırma Bürosu Başkanı’nı şans oyunlarından kar etmek isterken verdiği örnek Hindistan toplumunun tepkisine neden oldu.

Merkezi Araştırma Bürosu’nun başkanlığı yürüten Ranjit Sinha, Hindistan’da katıldığı bir konferansta ülkede oynanan şans oyunlarının engellenmesinin güç olduğunu belirtirken tüyler ürperten bir ifade kullandı. ‘Madem engelleyemiyoruz o halde şans oyunlarını yasallaştırıp hiç olmazsa vergi toplayabiliriz. Yani başka bir deyişle, tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksın’ diye konuşan Sinha, kadınlar tarafından protesto edildi.

Başlıca sorunlarından biri tecavüz olan ülkenin en üst düzey güvenlik şefinin ağzından çıkan bu sözler büyük tepki topladı. Medya, son yıllardaki en önemli işlerinden biri tecavüz sanıklarını yakalamak olan bir kuruluşun başının ağzından bu tür sözler çıkmasını akıl alır gibi olmadığı yorumlarını yaparken, Komünist Parti’nin lideri Sinha’nın kadınlara hakaret ve aşağılamadan yargılanmasını istedi. Ranjit Sinha, tepkiler üzerine sözlerinin amacını aştığını söyleyerek özür dilemek zorunda kaldı.

Hindistan’da dört ayrı bölgede olmak üzere onlarda protesto gösterisi gerçekleştirildi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler