TAŞERON İŞÇİ MÜCADELESİNE HÜKÜMET VE İŞVEREN TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

İstanbul Üniversitesi Çapa hastanesinde, taşeron işçi mücadelesine hükümet ve işveren tahammülsüzlüğü! İstanbul Üniversitesi Çapa  Tıp Fakültesi’nde TAŞİŞ-DER de örgütlenerek mücadele veren taşeron işçilerinin kazanılmış hakları görünmezden gelinirken, ekonomik ve siyasi baskılar da artıyor.

tasisder-baski

İstanbul Üniversitesi Çapa hastanesinde, taşeron işçi mücadelesine hükümet ve işveren tahammülsüzlüğü!

İstanbul Üniversitesi Çapa  Tıp Fakültesi’nde TAŞİŞ-DER de örgütlenerek mücadele veren taşeron işçilerinin kazanılmış hakları görünmezden gelinirken, ekonomik ve siyasi baskılar da artıyor.

Çapa taşeron işçileri sendikal örgütlenme üzerinden değil, TAŞİŞ-DER isimli dayanışma derneği çatısı altında haklarının mücadelesini veriyor. Kararlı direnişleri ile tanınan TAŞİŞ-DER yönetimi, bilinen baskılar yanı sıra, işten çıkarılma tehditleriyle karşılaşıyor.

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TAŞ-İŞ-DER)  başkanına AKP yetkilileri, taşeron firma ve hastane yönetimi tarafından baskı yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Çapa Tıp Fakültesinde taşeron firmada çalışmayı reddederek asıl işveren olan İstanbul Üniversitesi çalışanı olduklarını mahkeme kararları ve bilirkişi raporları ile kanıtlayan işçiler, hala taşeron firma kapsamında çalışmaya devam ediyor.

Bu hukuksuzluk işçiler için güvencesiz çalışma, ücretlerde kayıplar, sosyal hak yoksunlukları, işveren ve hükümet baskısı anlamına geliyor.

Mahkeme kararlarını ve bilirkişi raporlarını, TBMM sıralarına taşıması üzerine AKP Milletvekilleri, İ.Ü Rektörlüğü ve taşeron firma sahiplerince işçilere baskılar artıyor. Konuya dair Emek’e konuşan TAŞ- İŞ- DER Genel Başkanı Cemal Bilgin şunları söyledi:

Bizler hakkımızı aradığımız için mahkeme kararlarını ve müfettiş raporlarını mecliste AKP hükümetine sunduk. Böyle kararların olmadığını bizlere söylediler. Taşeron firmalardan, idareden ve yönetimden işinize son veririz baskısı görüyoruz. ‘Hakkınızı aramayın, uslu uslu oturun, elinizdeki imkanlarla geçinin, şükredin’ gibi söylemlerle bizlere baskı yapıyorlar.

Bizler mahkeme kararlarını ve müfettiş raporlarının uygulanmasını talep ediyoruz. %20 işçi azaltmasına gideceğiz gibi bir söylem var. Biz bunlara boyun eğmeyeceğiz.

AKP iktidarı adeta ‘işçilerin lehine olan mahkeme kararlarının önüne geçeceğiz’ diyor, mahkeme kararlarını uygulatmıyor. Karayollarında, Balcıova’da, Çanakkale’de Yargıtay’ın onayladığı kararları tekrar düşürmek için davalar açmaya hazırlanıyorlar.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler