Taksim’de duran adam!

Güncelleme 03:00 – Taksim Meydanı’nda duran insanlardan gözaltına alınanların 7-8’i Edirnekapı’da polis aracından indirildi. Yaklaşık 30 kişi Karaköy’de araç içerisinde tutuluyor. 02:32 – Duran adam” tepkiler üzerine gözaltına alınamadı, meydandan uzaklaştırıldı. Yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Ben bir performans sanatçısıyım. Benim istediğim medyanın bunu görmesi. Benim duruşum medyaya karşı. 4 insan öldü ve medya bunu görmedi! […]

Güncelleme

03:00 – Taksim Meydanı’nda duran insanlardan gözaltına alınanların 7-8’i Edirnekapı’da polis aracından indirildi. Yaklaşık 30 kişi Karaköy’de araç içerisinde tutuluyor.

02:32 – Duran adam” tepkiler üzerine gözaltına alınamadı, meydandan uzaklaştırıldı. Yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Ben bir performans sanatçısıyım. Benim istediğim medyanın bunu görmesi. Benim duruşum medyaya karşı. 4 insan öldü ve medya bunu görmedi! Benim istediğim bu sistemin değişmesi. Bu hükümetin istifa etmesi yetmez! Bugün yapılan düzenlemeler göstermelik. Bu bir çığlık! Ama bu çığlığı duymadılar! Bu olay 10 yıllık bir serüvenin sonucu. Ölen 4 tane adamın hesabı sorulmalıdır! Çevik kuvvet müdahaleye hazırlanıyordu. İnsanlar zarar görmesin diye bitirdim. Ben bir kişiyim. Yarın bir başkası gelir durur. Bu devam eder. Ben içimdeki acıyı, insan ölümlerini duyurmak için durdum. Duran bir başkası da olabilirdi! Duran adam bir kişi değildir.”

02:00 – Duran adam karakol polisleri tarafından gözaltına alınmaya çalışıldı. Araca bindirilen duran adam bir süre sonra tepkiler üzerine alandan uzaklaştırıldı.

AKP tarafından Taksim Meydanı’nın halka kapatılmasının ardından bir adam Taksim’de saat 20:00’den beri yüzü AKM’ye dönük bir şekilde duruyor. Her geçen saat duran insanların sayısı artıyor.

Günlerdir süren eylemler boyunca insan avına çıkan polisler duran adamı görünce şaşkına uğradı. Polisler, “duran adamın” çantasını aradıktan sonra geri çekildi.

“Duran adama” yoğun destek

“Duran adam” yoğun destek görüyor. Sosyal medya’da #duranadam etiketi Twitter’da Dünya Gündemi listesinde yerini aldı. Ayrıca “duran adama” destek amacıyla öğrenciler, Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüs içerisinde hareketsiz bir şekilde durmaya başladı.

Duran Adam’ın etrafında insan zinciri oluşturuldu.duran-adam-insan-zinciri

Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde bir kadın eylemci duruyor.duran-kadin

duran-adam-1 duran-adam-2 duran-adam-3 duran-adam-hacettepe

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler