Sevag İçin Adalet ‘Davanın Takipçisiyiz’

Batman ilinin Kozluk ilçesine bağlı Gümüşgörü Jandarma Karakolu’nda askerlik yaparken 24 Nisan 2011 günü sanık er Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı için Taksim’de bir araya gelindi.

Batman ilinin Kozluk ilçesine bağlı Gümüşgörü Jandarma Karakolu’nda askerlik yaparken 24 Nisan 2011 günü sanık er Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı için Taksim’de bir araya gelindi.

Sevag’ın karar duruşması 7 Eylül’de Diyarbakır  2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesinde görülecek. Duruşma öncesi Taksim’de bir araya gelen yüzlerce kişi Sevag Balıkçı için bir kez daha adalet temenni etti. Sık sık Kürtçe, Ermenice ve Türkçe sloganların atıldığı yürüyüşte Sevag Balıkçı’nın ailesi de yer aldı.

 Topluluk adına basın açıklamasını yapan Nor Zartonk inisiyatifi, Sevag’ın katledildiği zamana dikkat çekerek ,Ermeni soykırımının 96. Yıldönümünde öldürülüşünün kaza olamayacağını belirtti.

Gazeteci, öğrenci ve akademisyenin suçsuz yere cezaevlerinde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, Sevag’ın katil zanlısının ilk duruşmada nasıl serbest bırakıldığı soruldu. Davaların işleyişinin adaletten uzak oluşuna tepki gösterildiği açıklamada,tanıklardan Halil Ekşi’nin ifadesini değiştirerek Ağaoğlu’nun silahını dolduruşa alıp ateşlediğini ve akrabalarının Kıvanç lehine ifade vermesini söylemesinin gizlenenleri açığa çıkardığı belirtildi.

Sevag’ı öldürenin ülke topraklarına kök salınan ırkçı zihniyet olduğunun ifade edildiği açıklamada “Katil zanlısı ve temsil ettiği zihniyet hala mahkum edilmedi. 1915’te olduğu gibi bir Ermeni’yi öldürmek ülkede meşruluğunu hala koruyor ve katiller cezalandırılmıyor. Kışlalarda işlenen bu cinayetler ‘şaka’, ‘intihar’ gibi bahanelerle örtbas edilmeye çalışılıyor. Devletin bu kanlı ve kirli sisteminde yer almak istemeyen uzun hapis cezalarına çarptırılıyor, tutuldukları ‘disko’ denilen disiplin koğuşlarında işkenceye maruz kalıyorlar. Kışlalarda yalnızca insanlar değil, insanlık da öldürülüyor. Yaşamı savunan bizler, kışlanın dışında çocukların, kışlanın içinde ise gençlerin ölümüne neden olan, hayatın her alanına nüfuz etmiş militarizm ile mücadele için herkesi duyarlı olmaya, somut adım olarak da gençleri askere gitmemeye, kardeş  kanı dökmemeye çağırıyoruz.’’ Denildi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler