Polisin attığı gaz, temizlik işçisi İrfan Tuna’nın ölümüne neden oldu…

Ankara’da 5 Haziran 2013 günü Taksim/Gezi Parkı direnişine destek amacıyla başlıyan eylemlerde Kızılay’da polisin gazlı-TOMA’lı saldırısı, bölgede bulunan İrfan Tuna isimli bir temizlik işçisinin ölümüne neden oldu. Gaza bağlı kalp krizi geçiren İrfan Tuna, 6 Haziran günü Sincan Mezarlığı’nda toprağa verildi. Taksim/Gezi direnişinde yaşanan polis şiddetini protesto etmek için iş bırakan Kamu emekçilerinin Kızılay’daki eylemine […]

Ankara’da 5 Haziran 2013 günü Taksim/Gezi Parkı direnişine destek amacıyla başlıyan eylemlerde Kızılay’da polisin gazlı-TOMA’lı saldırısı, bölgede bulunan İrfan Tuna isimli bir temizlik işçisinin ölümüne neden oldu. Gaza bağlı kalp krizi geçiren İrfan Tuna, 6 Haziran günü Sincan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Taksim/Gezi direnişinde yaşanan polis şiddetini protesto etmek için iş bırakan Kamu emekçilerinin Kızılay’daki eylemine polis müdahale etmişti., 5 saat boyunca Ankara’nın sokaklarını gaza boğan polis bir dershanede bir aydır gece çalışan temizlik işçisi İrfan Tuna’nın da ölümüne neden oldu. Polis Ethem’i, Abdullah’ı ve Mehmet’i de katletmişti.

47 yaşındaki Tuna, Ankara’da bir haftadır sürekli biber gazına maruz kalıyordu. Rahatsızlığının artması üzerine arkadaşı ile temiz hava almaya çıktı. Polisin yine yoğun gazı ile karşılaşan Tuna, dershaneye dönmek zorunda kaldı. Kalbini tutarak dershaneye giren Tuna, bir sandalyeye oturarak “iyi değilim” dedi. Rahatsızlığı üzerine arkadaşları tarafından çağrılan ambulans, polisin yolları kapatması nedeniyle ancak 25 dakikada gelebildi. Tuna hastaneye kaldırılsa da kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler