Hava-İş 27. Olağan Genel Kurulu’nun birinci günü tamamlandı

Hava-İş Sendikası 27. Olağan Genel Kurulu’nun birinci günü tamamlandı. Polis ve AKP kuşatması altında gerçekleşen Genel Kurul’un birinci gününe Atilay Ayçin’in konuşmaları damga vururken, reform delegeleri “AKP’ye karşı mücadele”cümlesini duyunca salonu terk etti.Gökkuşağı Hareketi delegeleri Genel Kurul’a katılmazken, reform hareketi başkan adayının 305 işçinin aleyhine şahitlik yaptığı gözler önüne serildi. Reformun önerisiyle Divan başkanı Faruk […]

Hava-İş Sendikası 27. Olağan Genel Kurulu’nun birinci günü tamamlandı. Polis ve AKP kuşatması altında gerçekleşen Genel Kurul’un birinci gününe Atilay Ayçin’in konuşmaları damga vururken, reform delegeleri “AKP’ye karşı mücadele”cümlesini duyunca salonu terk etti.Gökkuşağı Hareketi delegeleri Genel Kurul’a katılmazken, reform hareketi başkan adayının 305 işçinin aleyhine şahitlik yaptığı gözler önüne serildi.

Reformun önerisiyle Divan başkanı Faruk Büyükkucak

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı
İşçiler Genel Kurul boyunca sloganlar attı

Saat 11:00’da başlayan Genel Kurul’da önce Divan Kurulu seçildi. Mevcut yönetimin adayı Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın olurken, Reform Hareketi’nin adayı ise, bir kez daha sınıfa ihanetini gösteren Türk-İş 1.Bölge temsilcisi Faruk Büyükkucak oldu. Yapılan oylamada ise Faruk Büyükkucak divan kurulu başkanlığına seçildi.

Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş ise yaptığı konuşmada, Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak’ın AKP’lilerin önerdiği divan başkanlığını kabul etmesini eleştirdi.

AKP’ye karşı mücadeleyi duyunca salonu terk ettiler

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı
Reform delegeleri salonu terk ederken kısa süreli arbede yaşandı

Divan Kurulu’nun seçiminin ardından açılış konuşmasını Atilay Ayçin yaptı. Ayçin’in konuşmasının başlangıcında “AKP iktidarına karşı mücadele ediyoruz” demesi üzerine, AKP delegesi gibi reform delegeleri salonu terketti.

Salonun terkedildiği sırada kısa bir süre arbede yaşandı. Sürü halinde tek el işaretleriyle ve telefon talimatlarıyla hareket ettikleri gözlenen Reform Hareketi, Ayçin’in ve destek için gelenlerin konuşmaları bitene kadar Genel Kurul’a girmedi.

Atilay Ayçin ve delegeleri ise “AKP elini sendikamdan çek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı.

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı

Refom delegelerinin salonu terk etmesinin ardından konuşmasına devam eden Ayçin, “Eğer onlar adam gibi adam olsalardı, Tayyip Erdoğan talimatıyla hareket etmezlerdi” dedi. Bu sürece kadar kimseye teslim olmadıklarını belirten Ayçin, “Grev haklarımızı elimizden aldılar. Soruyoruz size; sokaklara çıktık ve direndik, yoksa boyun mu eğseydik?” dedi. Salonu terk eden delegelerin işveren talimatıyla geldiğini, kendilerinin ise onur ve şerefle buraya geldiklerini vurguladı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu:
“DİSK adına selamlıyorum”

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı
DİSK adına Arzu Çerkezoğlu konuştu

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu DİSK adına Genel Kurulu selamlayarak sözüne başladı. Sermyenin ve iktidarının işçi haklarını gasp etmeye yönelik bir süreçte Genel Kurul’un gerçekleştiğini söyleyen Çerkezoğlu, kıdem tazminatı, taşeronlaştırma ve özel istihdam bürolarına değindi. Hava-İş’in ve THY işçilerinin grev ve direnişinin sermaye ile işçiler arasındaki mücadele tarihine geçtiğini kaydetti

AKP iktidarının işçileri, grev ve direnişi teslim alamadığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Havayolu işçilerini teslim alamayanlar, örgütlü iradeyi teslim almak istiyorlar. DİSK olarak direnenlerin yanına olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

SGBP dönem sözcüsü Mustafa Öztaşkın:
“Türkiye’nin en mücadeleci sendikası”

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı
SGBP adına Mustafa Öztaşkın seslendi

SGBP dönem sözcüsü ve Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Hava-İş Sendikasının Türkiye’nin en mücadeleci sendikası olduğunu söyledi. Hava-İş’in sivil havacılık işçilerinin hak gaspına ve grev yasağına karşı mücadele ettiğini belirten Öztaşkın, “Bu sendikaya karşı iktidar ve işveren tavır alıyor” dedi.

CHP Milletvekili Musa Çam:
“Cüzdanın değil, emeğin ve vicdanın kazanmasını istiyorum”

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı
CHP Milletvekili Musa Çam “THY işten atılmalara hayır” t-shirti giydi

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise Genel Kurul’da emek mücadelesine bakışını ve yaşadığı süreci kısaca özetledikten sonra, grev yasağı ve verdikleri mücadeleyi anlattı. Grev yasağının getirileceği süreçte TBMM’de t-shirt giyerek protesto yapan Çam, Genel Kurul’da da “Atılan işçiler geri alınsın” t-shirti giydi.

Sendikaların hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmaması gerektiğini vurgulayan Çam, “Biz işçiyiz, emekçiyiz örgütümüz ise Hava-İş’tir”, “Cüzdanın değil, emeğin ve vicdanın kazanmasını istiyorum” dedi.

Grevci ve direnişçi işçiler sözünü söyledi

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı
Grevci işçiler adına Sevda Bozbey, 305 işçi adına ise Deniz Eralp konuştu

THY grevcileri adına konuşmayı Sevda Bozbey yaptı. THY ile işten atılan 305 işçi için kopardığını bağını, greve çıkarak ise tamamiyle kopardığını belirten Bozbey, işveren baskısına işaret ederek, “Bizler grev oylamamızın yapıldığı sırada baskıları sırtımızda hissettik. Ama yine de greve “evet” dedik dedi.

Grevi yasa dışı göstermek için THY yönetiminin davalar açtığını ancak davaların Hava-İş lehine sonuçlandığını aktaran Bozbey, Hava-İş lehine sonuçlanması nedeniyle THY’nin reddi hakim talebinde bulunduğunu bu talebin de reddedildiğini belirtti. Bozbey, grevi kazanana dek sürdüreceklerini kaydetti.

hava-is-genel-kurul-8

Grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkarılan ve 555 gündür direnişlerini sürdüren 305 havayolu işçisi adına direnişçi Deniz Eralp söz aldı. Deniz, Hava-İş’te ortaya çıkan muhalif hareketlere seslenerek “19 aydır neden yanımıza gelmediniz, neden desteklemediniz?” diye seslendi. Deniz’in konuşması uzun süre alkışlandı.

Son olarak 2009′da direnişe geçen İSG işçilerinden Reyhan Kadıhan bir konuşma yaptı.

Reform’un iki ayrı liste önerisi kabul edilmedi,
hesap tektik raporları ibra edilmedi

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandı
Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş

Öğle yemeği arasının ardından başlayan Genel Kurul’da mali ve idari bütün konular delegeler tarafından onaylanırken, reform delegeleri hesap tektik raporlarını ibra etmediklerini açıkladı. Bunun üzerine söz alan Ayçin ise “”Mali ve idari bütün konuları onayladınız. Şimdi ibra etmiyorum diyorsunuz. Dışarıdan telefonla sendika yönetmeye kalkıyorsunuz. Siz bu işi bilmeseniz de dışardan talimatla sizi yönetecekler” dedi.

Reform’un bugüne kadar yapılan tüm seçimlerin dışına çıkarak iki ayrı renkte liste önerisi hukukçuların hukuka aykırı olması ve Genel Kurul’un ardından dava açılarak iptal edilebilir gerekçesiyle Divan Kurul’u üyeleri tarafından reddedildi.

Ayçin: “Ali Kemal Tatlıbal 305 işçinin aleyhine şahitlik yapmıştır”

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandıReform Hareketi başkan adayı Ali Kemal Tatlıbal’ın bir kez daha işverenin talimatıyla hareket ettiğini ve 305 işçinin atılma sürecinde işçilerin aleyhine şahitlik yaptığını belirten Ayçin, “, “Ali Kemal Bey, işten atılan 305 kişinin aleyhine işveren lehine şahitlik yapan birisidir. Karşı taraftan başkan adayı… Sendikayı ha Ali Kemal’e teslim etmişsiniz ha Hamdi Topçu’ya… Ne fark eder? 305 kişinin ekmeğine kan doğrayan adam şimdi sendika başkanlığına aday oluyor”dedi.

Gökkuşağı Hareketi katılmadı

Hava-İş Genel Kurulu'nun birinci günü tamamlandıGenel Kurul başlamadan yaklaşık 10 saat önce açıklama yapan Gökkuşağı Hareketi, Genel Kurul’a “işçinin iradesi olmadığı ve THY işvereninin baskıları nedeniyle demokratik bir Genel Kurul’un yapılamayacağı” gerekçesiyle katılmayacaklarını duyurdu.

Gökkuşağı Hareketi’nin bu tavrı ise Hava-İş yönetimini Reform Hareketi’ne tepside sunmak olarak algılandı ve Genel Kurul’da yapılan konuşmalarda eleştirildi.

Genel Kurul saat 16:10 sularında son buldu. Yarın oylama yapılacak.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler