Halk istemedi, Limak yaptı: Alkumru Barajı taştı piknik yapanlar suya kapıldı

Siirt’in Botan Çayı üzerinde yapılan Limak Holding’e ait Alkumru Barajı’nın taşması sonucu yakınlarda piknik yapan yurttaşlardan çok sayıda kişi suya kapıldı  ANF’nin haberine göre Siirt’in Botan Çayı üzerinde yapılan Alkumru Baraj taştı. Barajın taşıması sonucu yakınlarda piknik yapan en az 40 kişi suya kapıldı. 8 kişi kurtarılırken 30’dan fazla kişinin aranmasına devam ediliyor. Siirt Belediyesi […]

Siirt’in Botan Çayı üzerinde yapılan Limak Holding’e ait Alkumru Barajı’nın taşması sonucu yakınlarda piknik yapan yurttaşlardan çok sayıda kişi suya kapıldı 

ANF’nin haberine göre Siirt’in Botan Çayı üzerinde yapılan Alkumru Baraj taştı. Barajın taşıması sonucu yakınlarda piknik yapan en az 40 kişi suya kapıldı. 8 kişi kurtarılırken 30’dan fazla kişinin aranmasına devam ediliyor. Siirt Belediyesi Eş başkanı Tuncer Bakırhan, boğulma olayını doğrulayarak net olmayan bilgilere göre en az 30 kişinin yaşamını yitirmiş olabileceğini açıkladı. Bakırhan, bölgeye çok sayıda ambulansın gönderildiğini söyledi. Cumhuriyet gazetesi ise haberi “Piknikçilerin üzerine baraj kapaklarını açtılar”  başlığı ile verdi. Limak yatırımın Siirt Botan Çayı üzerinde 465 milyon dolara inşa ettiği ‘Alkumru Barajı‘nın açılışına dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılmış aynı anda Kirazlık Barajı‘nın temeli atılmıştı. 

Daha önce de ölümler yaşandı

Siirt’te onlarca insan inşaat yapımında veya barajı kapaklarının uyarı yapılmadan açılması sonucu, hayatını kaybetti. 2011 yılında 1,5 ayda 17 kişi bu şekilde hayatını kaybetti.

Halk baraj istemiyor

Kürt illerinde “güvenlik” gerekçesi ile yapılan baraj ve HES’ler bölge halkı tarafından protesto ediliyor.  Özellikle bölgede yapımı planlanan 16 HES tamamlanınca Botan vadisinin yok olmakla yüz yüze kalacağı söyleniyor.

AKP’nin Limak’ı

AKP iktidarı ile birlikte parlayan Limak Holding, ABD ve NATO’nun Ortadoğu’daki inşaat ihalelerini alarak adından söz ettirdiği gibi Sabiha Gökçen Havaalanı ihalesinde adı yolsuzlukla anıldı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı inşaatı ihalesinde 1 milyon TL yolsuzluk yaptığı iddiasıyla mahkemelik oldu. Limak ayrıca İstanbul’da üçüncü havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumun içinde. BOTAŞ’taki ‘Mavi Hat’ davasında Limak Başkanı Nihat Özdemir’in ortağı Sezai Bacaksız, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvetten 9 yıl 2 ay hapis cezası aldı. BOTAŞ yolsuzluk davasına adı karışan Özdemir, Artvin’de yapılan Yusufeli Baraşı’nın da ihalesini aldı. Limak  TOKİ işbirliğiyle Mersin’de Akdeniz Oyunları için yapılmak üzere 25 bin kişilik stad ihalesini aldı. Limak Holding’in Dersim Peri Suyu’nun üzerindeki Pembelik Barajı ve HES projesinin imar planının bulunmadığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılan itirazlar üzerine kaçak projeyi mühürleme kararı almak zorunda kaldı. Limak Holding ayrıca, Giresun’da sele neden olan, deniz ile şehirler arasına set çeken Karadeniz “Utanç” Yolu’nun inşaası projesi kapsamında Giresun Şehir Merkezi geçişi ihalesini kazandı. Kolin, Limak ve Cengiz ortaklığı,  Akşam Gazetesi ve SKYTURK 360 televizyonunu 60 milyon dolara satın alarak, ‘havuz medyasının’ oluşumuna katılmışlardı. 

Limak Holding işçi düşmanlığı ile de biliniyor. Nihat Özdemir Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın elinden “Enerji Oscar Ödülü’nü” almıştı.    

Sendika.Org

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar