Greif işçileri sendikaları göreve çağırdı

Greif işgalci işçileri ,DİSK ve DİSK-Tekstil sendikasını “direnişe sahip çıkmaya çağırdı. Açıklamayla birlikte Greif işçileri imza kampanyası başlatarak emek kamuoyundan destek istedi. Aşağıda açıklama metnini yayınlıyoruz. DİSK Göreve ÜNSA Greve! Direnişimiz 1. ayını geride bıraktı. 10 Şubat’ta başlattığımız direnişimiz kararlılıkla sürüyor. Toplu sözleşme sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından işgal eylemimizi başlattık. Bölüm ve fabrika komitelerine dayalı […]

Greif işgalci işçileri ,DİSK ve DİSK-Tekstil sendikasını “direnişe sahip çıkmaya çağırdı. Açıklamayla birlikte Greif işçileri imza kampanyası
başlatarak emek kamuoyundan destek istedi. Aşağıda açıklama metnini yayınlıyoruz.

DİSK Göreve ÜNSA Greve!

Direnişimiz 1. ayını geride bıraktı. 10 Şubat’ta başlattığımız direnişimiz kararlılıkla sürüyor. Toplu sözleşme sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından işgal eylemimizi başlattık. Bölüm ve fabrika komitelerine dayalı bir işleyişimiz var. DİSK ve bağlı sendikaların tüzüğünde yer alan “Söz, yetki, karar işçilerindir” ilkesi bizim direnişimizde vücut bulmuştur. Bu adımla DİSK’in varlık nedeni olan taban inisiyatifini ve fiili-meşru mücadele anlayışını hayata geçirdik.
DİSK başta olmak üzere sendikalardan da bu nedenle destek görmedik. Bize her seferinde yasal süreci bekleseydiniz dediler.
Bizler biliyoruz ki, mevcut yasalar çerçevesinde işçi sınıfı adına hak alma mücadelesi yürütülmez, grev yapılmaz. Son 1 yıl içinde gerçekleştirilen “grev”lere bile bakılsa ne demek istediğimiz anlaşılacaktır.
Diğer yandan GREIF’ta sadece kadrolu işçiler yetki aldı. 44 taşerona bölünmüş taşeron işçisi kardeşlerimizin yetki alması zor, neredeyse imkansızdı. Yasal süreci beklemiş olsaydık bizi taşeron ve kadrolu olarak bölenlerin oyununa gelmiş olurduk. Bize ilk başta dedikleri gibi “taşerondan size ne, siz sözleşmenizi yapın gidin” diyeceklerdi. Taşeron kardeşlerimizle bizi parçalayıp aramıza setler çekeceklerdi. Biz bu oyunu bozmak için taşeron kadrolu, yetkili yetkisiz ayrımı yapmadan işgale başladık. Patronlar düzeninin bir yandan hak verirken diğer yandan kullanılmasını engelleyen yasalarını bir kenara ittik. İşçi sınıfının mücadele yasalarını referans aldık. Zaten DİSK de fiili mücadelenin ürünü olarak kurulmamış mıydı.
Fakat bugün DİSK’in tepesindeki anlayış direnişimize halen daha sahip çıkmış değildir.
Bizim basıncımızla işgal eylemimizin 10. gününde DİSK Yönetim Kurulu Hadımköy’deki fabrikamıza göstermelik bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretten sonra hiçbir adım atmamaları üzerine DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile görüştük. DİSK ve DİSK/Tekstil yöneticileri ile başkanlar kurulu öncesinde görüşme kararı aldık. Görüşmede DİSK ve DİSK/Tekstil’in direnişimiz karşısındaki sessizliğini bozmasını ve eylemli bir program çıkarmasını istedik. Fakat onlar, işgal eylemimizi sorgulamaya kalkıştılar. Bu görüşmelerden de hiçbir eylemli program çıkmadı.
Gelinen aşamada DİSK ve DİSK/Tekstil yöneticileri direnişimiz karşısındaki suskunluklarını koruyor.

DİSK ve DİSK/Tekstil yönetimini göreve davet ediyoruz!

Buradan DİSK ve DİSK Tekstil yöneticilerine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Görevlerinizi yerine getirin. DİSK’in mücadeleci değerlerini yaşatan direnişimizin karşısında değil yanında olun. DİSK ve DİSK/Tekstil yönetimi direnişimiz karşısında DİSK’in mücadele değerlerine yakışmayan tutumlarından vazgeçmelidir. Direnişimize zoraki yaptıkları ziyarette DİSK ve DİSK/Tekstil yönetimine sunduğumuz mücadele talepleri orta yerde durmaktadır. Bunlar dikkate alınmalıdır. GREIF’ın bünyesinde bulunan ve DİSK/Tekstil’de örgütlü ÜNSA fabrikası greve çıkarılmalıdır. Direnişimizle eylemli dayanışma programı oluşturulmalıdır. Program, kamuoyuna duyurulmalı ve bir an önce hayata geçirilmelidir. DİSK ve DİSK/Tekstil’i bir kere daha sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.
İŞGALCİ GREİF İŞÇİLERİ

Kaynak: emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler