Gençlik Örgütleri 9 Kasım’da Ankara’ya Çağırdı

Genç Sen, Gençlik Muhalefeti, TKP’li Öğrenciler ve Öğrenci Kolektifleri YÖK’ü ve AKP politikalarını 9 Kasım’da Ankara’da birlikte düzenleyecekleri miting ile protesto edecek.

Genç Sen, Gençlik Muhalefeti, TKP’li Öğrenciler ve Öğrenci Kolektifleri YÖK’ü ve AKP politikalarını 9 Kasım’da Ankara’da birlikte düzenleyecekleri miting ile protesto edecek. TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda gençlik örgütleri ve temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasında Ankara’ya çağrı yapıldı. Eyleme dair açıklamayı Utku Oğul yaptı.

YÖK’ün kurulduğundan bu yana üniversitelerde verilen eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim mücadelelerinin, bugünde AKP iktidarı ve onun teslimiyetçi politikalarına karşı verildiğini belirten Oğul, ’’ AKP durmuyor. Sürekli yeni yollar deniyor. Üniversitelileri tutuklamalarla sindirmeyi denediler. Toplumun AKP’ye karşı direnen bütün kesimlerini hedef alan AKP yargısı üniversitelileri de hedef aldı. Yüzlerce öğrenci, sadece AKP’ye karşı çıktıkları için tutuklandı. Ama bu yetmedi. Üniversitelileri sindiremediler. ‘Her üniversiteye bir cami’ ,’dindar ve kindar nesiller istiyoruz’ dediler. Üniversiteleri gericilik eliyle teslim almaya çalıştılar. Gericilik eliyle  kendilerine biat eden bir nesil yaratmaya çalıştılar. Üniversitelerde bu maya da tutmadı.’’ dedi.

Suriye ile savaşın zeminlerini üniversitelerde konferanslarla oluşturulmaya çalışıldığını belirten Oğul, savaş çığırtkanlıklarına, halkların birbirine düşman edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Harçların yalnızca birinci öğretimde kaldırılmasını hatırlatan Oğul, ‘’ Üniversiteli gençliğin yıllarca YÖK’e karşı verdiği parasız eğitim mücadelesini bir hamleyle unutturabileceklerini sandılar. Ancak, kimseyi parasız eğitim istediklerine inandıramadılar. İkinci öğretim harçlarını kaldırmamaları, AKP döneminde vakıf üniversitelerinin sayısında patlama yaşanması bu konuda samimi olmadıklarını gösteriyordu. Parasız eğitim konusunda samimi olmayanların piyasacılık konusunda samimi olduğu birçok üniversitede yemekhanelere yapılan zamlarla ortaya çıktı.’’ dedi.

Oğul; eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim hakkına, geleceğine sahip çıkan herkesi Ankara’da buluşmaya davet etti.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler