Direniş 173. Gününde… HAVA-İŞ direnişçileri İstanbul-Kadıköy’deydi

İşten çıkarılan 305 THY ve Teknik AŞ işçisi, eylemlerine İstanbul-Kadıköy iskele meydanında devam etti. Havacılık işkoluna Grev Yasağı getiren yasanın kaldırılmasına rağmen, işçilerin işlerine iadesi sorunu hala çözülmedi. İşten çıkartma ve direniş nedeni olan grev yasağı yasası artık yürürlükte olmadığı halde; işçilerin işlerine geri alınmaması anlaşılmaz bir biçimde gündemdeki yerini koruyor

THY HAVA-İŞ direnişçileri kadıköyde

 

İşten çıkarılan 305 THY ve Teknik AŞ işçisi, eylemlerine İstanbul-Kadıköy iskele meydanında devam etti.

Havacılık işkoluna Grev Yasağı getiren yasanın kaldırılmasına rağmen, işçilerin işlerine iadesi sorunu hala çözülmedi. İşten çıkartma ve direniş nedeni olan grev yasağı yasası artık yürürlükte olmadığı halde; işçilerin işlerine geri alınmaması anlaşılmaz bir biçimde gündemdeki yerini koruyor.

AKP Hükümeti ve THY AO. Yönetimi işçilerin işlerine geri dönmesi konusunda suskunluklarını sürdürüyor.

Bu durumun, sınıfsal bir inatlaşma olduğu hemen anlaşılmaktadır. Direnişçi işçiler ve Hava-İş sendikası AKP döneminde bir ilki gerçekleştirdiler. Yani hükümete geri adım attırarak grev yasağını geri çektirdiler. AKP ve THY yönetimi ulusal ve uluslar arası baskısı ve işçi direnişinin kararlılığı karşısında sessiz sedasız bir biçimde, bu anti-demokratik yasayı geri çekmek zorunda kalmıştı.

Gelinen noktada “o zaman bu işçiler neden işlerine geri dönmüyor?” ve “Acaba AKP ve THY intikam mı alıyor?” Soruları ortaya çıkmaktadır. Bir avuç insanın, koskoca hükümete ve THY gibi “bayrak” ama baskıcı bir şirkete kafa tutarsa illa da bir bedel ödemesi  mi gerekiyor acaba?

Kadıköy’deki basın açıklaması eyleminde işçiler ve onları destekleyen işçiler ve emek dostları, hep birlikte işçilerin işlerini geri isteyen sloganlarını haykırdı.

Basın açıklaması metnini okuyan işten çıkarılan işçilerden Yusuf Algül “Biz utanılacak bir şey yapmadık. Aksine utanç verici bir girişime karşı durduk… Haksız yere işten çıkarıldık. İşimizi geri istiyoruz” diyerek eylemlerinin ve taleplerinin esasını ortaya koydu.

Petrol-İş sendikası GenelBbaşkanı Mustafa Öztaşkın da, direniş ve mücadele karşısında sessiz kalan, hatta Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi yasası çıkarılırken iki madde dışında itirazı olmayan Türk-İş’i ve yönetimi eleştirdi. Bu direnişten ve direnişçilerden özür dilemesi gereken sendikalar ve sendikacılar bulunduğunu ifade eden M. Öztaşkın, işçilerin onurlu mücadelesini desteklediğini belirtti.

Vatan Gazetesi yazarlarından gazeteci Mustafa Mutlu ise, yaptığı konuşmada işçilerden medya adına özür diledi. Medyanın bu olay karşısında sessiz kalmasını protesto ederek eleştiren M.Mutlu, direnişçi işçileri de desteklediğini açıkladı.

Basın açıklaması eylemine Petrol-İş sendikası merkez yönetim kurulu üyeleri, Petrol-İş 1.Şube başkanı ve yöneticileri, Gebze Şube başkanı ve temsilcileri ile birlikte kalabalık Petrol-İş sendikasına üye işçiler destek verdi.

Enerji-Sen genel başkanı Kamil Kartal, 1.Bölge Birleşik Mücadele Platformu temsilcileri, DİP, TKP İstanbul il temsilcileri, TKP-1920 ve Tüm İGD temsilcileri, AKA-DER temsilcileri ve UİDDER temsilcileri eyleme katıldılar.

Bir saatlik oturma ve etkinlikler sonunda halaylar ve sloganlarla eylem sona erdirildi.   17.11.2012 Kadıköy-İstanbul      

Emek.org.tr

thy işçileri kadıköyde eylemde

 

direnis-173-gununde-hava-is-thy-istanbul-kadikoy-3

direnis-173-gununde-hava-is-thy-istanbul-kadikoy-4

İlgini çekebilecek diğer içerikler