DESA’DA SENDİKA KARŞITLIĞI ARTIYOR

IndustriALL ve Deri-İş sendikası, DESA’nın deri fabrikalarında sistematik şekilde baskı ve ayrımcılığa uğrayan Deri-İş Sendikası üyesi işçiler için küresel bir dilekçe kampanyası başlatıldı.

desada sendika karşıtlığı, deri-iş, industriall

IndustriALL ve Deri-İş sendikası, DESA’nın deri fabrikalarında sistematik şekilde baskı ve ayrımcılığa uğrayan Deri-İş Sendikası üyesi işçiler için küresel bir dilekçe kampanyası başlatıldı.

2008’den bu yana DESA’da örgütlenme çalışması yapan Deri-İş Sendikasına yönelik sendika karşıtı tutum artıyor. Uzun süredir sendika karşıtlığının ve mobbingin sürdüğü DESA’da daha önce 50’den fazla işçinin işten çıkarılmasına yönelik davaların çoğunu DESA işvereni kaybetmişti. 

DESA fabrikalarında sendikal haklara saygı gösterilmediği için ITGLWF tarafından daha önce bir kampanya daha  başlatılmıştı. Başlatılan uluslararası kampanya sonucu Ağustos 2009’da tarafların protokol imzalamasıyla birbirlerini tanımış, DESA sendikal haklara saygı göstereceğini belirtmişti.

Fakat DESA protokole uymamış, sendika karşıtı tutumunu artırarak sürdürmüş; Deri-İş üyelerine yönelik mobbing yöntemlerini kullanarak istifaya zorlamış, çeşitli teşviklerle gönüllü olarak çıkmaları için çaba göstermiştir. Sendika üyelerine ayrımcılık yapan perfomans ölçüm belgelerinin işçilerin rızası dışında imzalatılmaya çalışılmış, imzalamayan işçilerin işten çıkartmayla tehdit etmiştir.

2012 ayının Ocak ile Nisan ayları arasında 25 sendika üyesinin 111 ihtar aldığı, işçilere bağırarak ve hakaret ederek sendika üyelerini provake etmeye çalışmıştır. Sendika üyeleri ise bu ayrımcı politikalara karşı suç duyurusunda bulunmuş ve açılan davaların birçoğunu kazanmıştı.

DESA yöneticilerinin ‘işçilerin hırsızlık yapabilecekleri’ iddiasıyla işçilerin kazaklarını çıkarmaya zorladığı ve ayrıca sendika üyesi işçileri aynı departmanda çalıştırarak diğer işçilerden tecrit etmekte, böylece sendika üyeliğinin artmasını engellemeye çalışmaktadır.,

IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve IndustriALL Avrupa Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Luc Triangle “Uzun süredir devam eden bu sendika karşıtı hikaye sona ermelidir”, “DESA, sorunu diyalogla çözmek için gösterdiğimiz tüm çabaları karşılıksız bırakmıştır. Şimdi tüm üyelerimizi ve destekçilerimizi kampanyamıza katılmaya çağırıyoruz, böylece DESA işçileri temel haklarını özgürce kullanabilsinler” dedi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler