ÇAPA TAŞERON İŞÇİLERİ İŞ BIRAKTI

Çapa taşeron işçileri bugün iş bıraktı. İşçiler, ücretlerinde yapılan kesintilere son verilerek,  insanca yaşam düzeyi sağlayacak ücret ve kadrolu-güvenceli çalışma talep etti.

tasisder-taseron-eylem-2

Çapa taşeron işçileri bugün iş bıraktı. İşçiler, ücretlerinde yapılan kesintilere son verilerek,  insanca yaşam düzeyi sağlayacak ücret ve kadrolu-güvenceli çalışma talep etti.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde taşerona bağlı çalışan işçiler bugün yarım gün iş bıraktı.

TAŞ-İŞ DER ‘in düzenlediği işçilerin eylemine ameliyathane ve sterilizasyon grubu ve temizlik işleri işçileri, hasta bakıcılar, bilgi işlem büro işçileri ve memurlar katılım gösterdi. Bir kısım çalışan da, alkış ve sloganların atıldığı hastane bahçesindeki yürüyüşü destekleyerek katılım gösterdi.

Çapa hastanesinde ameliyatların kısmen ertelendiği ve randevu sisteminin ise bir gün sonraya kaydırıldığı bilgisinin alındığı eylemi,  üniversite hocaları ve asistanların da desteklediği öğrenildi.

Eylemciler ve destek veren hastane emekçileri, taşeron sisteminde çalışanların sorunlarının çözülmesini ve haklarının iade edilmesini istiyor.

Özellikle ücretlerden yapılan maaş kesintilerinin iadesi ve artık ücret kesintisi yapılmaması talebi eyleme damgasını vurdu. İşçiler faturalarını ödeyemediklerini ve yoksulluk çektiklerini açıklayarak, taşeronun ve rektörlüğün ücret azalmasını esas aldığı uygulamayı protesto etti.

İşçiler güvenceli çalışma talebini dile getirirken, kadrolu çalışmaları gerektiğini ve çalışma haklarının güvenceye alınmasını istedi. Taleplerini içeren yargı kararlarının ve iş müfettişleri raporlarının sonuçlarına uyulması talebinin de ısrarla vurgulandığı eylemde, rektörlüğün sorunlara duyarlı davranması isteği dile getirildi.

Taleplerin karşılandığının sözünü alıncaya kadar eylemi sürdüreceklerini açıklayan işçiler, hastane bahçesinde sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Yürüyüş kolu ilerledikçe hastalar, hasta yakınları ve hastane emekçileri alkışlarla destek verdi.

Taşeron işçisinin iş bırakma eylemine Sağlık Emekçileri Sendikası temsilcileri, Hava-İş sendikası temsilcileri ve direnişçi işçi temsilcileri destek verdi.

Taş-İş Der Başkan Yardımcı Güneş Cengiz’ in basın açıklaması sonrasında, eylemin akşam saatlerine kadar sürdürüleceği ifade edildi. Bu arada Rektörlük yetkilileriyle de görüşen işçiler, sorunların çözümüne dönük çalışmaları yapıldığı açıklamasını aldıktan sonra eylemi sone erdirdi.

Emek.org.tr / İstanbul

tasisder-taseron-eylem-4

tasisder-taseron-eylem-3

tasisder-taseron-eylem

tasisder-taseron-eylem

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler