Bulgaristan’da kuşatılan parlamento binası boşaltıldı

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da hükümet karşıtı eylemler devam ediyor. Protestocular bütçe görüşmelerinin yapıldığı sırada parlamento binasını abluka altına aldı, polis aralarında bakan, milletvekili ve gazetecilerin olduğu 109 kişiyi binadan çıkartmak zorunda kaldı. Protestocular hükümetin istifa etmesini istiyor. Günlerdir devam eden protestoların ardından parlamento binası eylemciler tarafından abluka altına alındı. Polis yerel saatle sabah saat 03:00’de müdahale […]

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da hükümet karşıtı eylemler devam ediyor. Protestocular bütçe görüşmelerinin yapıldığı sırada parlamento binasını abluka altına aldı, polis aralarında bakan, milletvekili ve gazetecilerin olduğu 109 kişiyi binadan çıkartmak zorunda kaldı. Protestocular hükümetin istifa etmesini istiyor.

Günlerdir devam eden protestoların ardından parlamento binası eylemciler tarafından abluka altına alındı. Polis yerel saatle sabah saat 03:00’de müdahale ederek ablukayı yardı. İçeride bulunan çok sayıda milletvekili, gazeteci ve personeli binadan çıkardı. Eylemciler ise milletvekillerini taşıyan bir otobüsün binadan ayrılmasına engel oldu. Gösteriler sırasında bir polisin ve birden fazla eylemcinin yaralandığı belirtiliyor.

bulgaristan-meclis-binasi-kusatma-1

Göstericileri “barışçıl ve medeni” olmaya çağıran Bulgaristan Devlet Başkanı Rosen Plevneliev, “Protestoların başladığı günden bu yana ilk defa gerilime ve provokasyona tanık olduk. Hepimiz burada yaşıyoruz. Bu bizim ülkemiz ve ülkemizden sorumluyuz” dedi.

Eylemciler ise “Protestolar 40 gündür barışçıl biçimde sürüyordu, ama sesimizi duymadılar. Bu yüzden belki daha radikal davranmalıyız” dedi.

bulgaristan-meclis-binasi-kusatma-2Protestolar 40 gündür devam ediyor. Gösteriler, tartışmalı medya patronu  ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Delyan Peevski’nin istihbarat kurumuna getirilmek istenmesiyle başlamıştı. Başbakan Plamen Oreşarkski’nin atamayı geri alıp, özür dilemesine rağmen eylemler dinmedi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler