‘Bir Avuçtular Deniz Oldular’

Deniz, Yusuf, İnan… Saygıyla anıyoruz. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 50’nci yılında, kültür-sanat etkinliklerle anılıyor. Mezarlık ziyaretleri yanı sıra politik tartışmaların yapılacağı salon etkinlikleri duyuruları da yapılıyor. Bunlardan biri de Kadıköy belediyesi tarafından hazırlandı. Deniz, Hüseyin Yusuf; ‘Bir Avuçtular Deniz Oldular” adı verilen sergiyle anılıyor. ‘Bir Avuçtular Deniz Oldular…’ isimli sergi […]

Deniz, Yusuf, İnan… Saygıyla anıyoruz.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 50’nci yılında, kültür-sanat etkinliklerle anılıyor. Mezarlık ziyaretleri yanı sıra politik tartışmaların yapılacağı salon etkinlikleri duyuruları da yapılıyor.

Bunlardan biri de Kadıköy belediyesi tarafından hazırlandı. Deniz, Hüseyin Yusuf; ‘Bir Avuçtular Deniz Oldular” adı verilen sergiyle anılıyor.

‘Bir Avuçtular Deniz Oldular…’ isimli sergi Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde başladı. THKO hareketinin öncülerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı anmak için , üç devrimcinin kişisel eşyaları yer alacak.

Sergi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edildiği 6 Mayıs’tan bir gün önce, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde açılıyor. 30 Haziran’a kadar gezilebilecek sergide, Deniz Gezmiş’le özdeşleşen yeşil parkası, yargılanırken üzerinde bulunan bej hırkası, idama giderken ayağında bulunan postalları, kıyafetleri ve cezaevindeki son günlerinde yanında olan özel eşyalarıyla kitapları yer alıyor.

23 yaşında idam edilen Hüseyin İnan’ın üzerinde bulunan ve idamından sonra üzerinden kesilerek çıkartılan kahverengi örgü kazağı, idama giderken giydirilen lastik ayakkabıları, idamından sonra ailesine teslim edilen özel eşyaları, kitapları ve cebinden çıkan 19 lira 35 kuruş parası da sergiyi gezenleri hüzünlendirecek eşyalar arasında.

Sergide, Sinan Cemgil’in oğlu Taylan Cemgil tarafından saklanan özel mektupları, okul yıllarına ait eşyaları ve kitapları da yer alıyor.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın 6 Mayıs 1972 yılında idam edilmeden önce kaldığı Mamak Askeri Cezaevi’nin hücrelerinin krokileri arkadaşları tarafından çizilmişti. Sergide çizilen krokilerden hareketle bire bir canlandırma yapıldı. Ziyaretçiler, bu hücreleri de yakından görebilecek.

Sergide Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın yakalanma, mahkeme ve idam süreçlerini anlatan dönemin gazeteleri barkovizyonla duvara yansıtılacak. 1968 yılından 1972’ye kadar geçen süreçte yaşanan olayların tarihsel akışı, ressam Bedri Baykam’ın 68’lilerin eylemlerini konu aldığı tabloları ile ressam Turgut Kahraman’ın ’68‘ isimli 8 metrelik tablosu da görülebilecek.

Ayrıca Kadıköy Belediyesi sergiyle aynı adı taşıyan bir de kitap hazırladı. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın yakalanma, mahkeme ve idam süreçlerini anlatan kitapta, dönemin gazetelerinde çıkan haberler, yazılarla aile albümlerinden fotoğraflar da yer alıyor. Genel Yayın Yönetmenliğini Dinç Çoban’ın yaptığı kitabın proje koordinatörlüğünü Sedef Narçın üstlendi. (kaynak diken.com.tr)

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar