Baro başkanlarının Ankara’ya girişi engellendi

Baro başkanlarının “Savunma yürüyüşü” Ankara girişinde polis tarafından engellendi. Başkanlara yönelik baskılar ve darp hareketleri birçok ilde avukatlar, emek ve meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi kurumlar tarafından protesto edildi. İstanbul Barosu, Ankara’daki anti-demokratik engellemeyi protesto amacıyla bugün Çağlayan adliyesi ve baro binası önünde oturma eylemi için avukatlara çağrıda bulundu. AKP iktidarının demokratik hak […]

Baro başkanlarının “Savunma yürüyüşü” Ankara girişinde polis tarafından engellendi. Başkanlara yönelik baskılar ve darp hareketleri birçok ilde avukatlar, emek ve meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi kurumlar tarafından protesto edildi.

İstanbul Barosu, Ankara’daki anti-demokratik engellemeyi protesto amacıyla bugün Çağlayan adliyesi ve baro binası önünde oturma eylemi için avukatlara çağrıda bulundu.

AKP iktidarının demokratik hak ve özgürlüklere yönelik baskıları artırdıkça, baskı gören ve demokratik hakları saldırıya uğrayan kesimler de tavır alıyor, gösterilerde bulunuyor. İki Milletvekilinin vekilliklerinin sona erdirilmesinden sonra HDP’nin Edirne-Ankara-Hakkari yürüyüş eylemi, sendikaların kıdem tazminatı gaspına yönelik tepkileri ve şimdi de barolar üzerinde tasarlanan oyunlara karşı yürüyüş eylemi ve ardından yaşananlar, demokratik bir direniş dalgası olarak devam ediyor. Baro başkanları sembolik yürüyüş sonrasında Barolar birliğine olağanüstü genel kurul çağrısı yapacaktı.

AKP iktidarı, baroları denetim altına almak amacıyla baro seçim sistemini değiştirmek istiyor. Çoklu baro anlayışına dayalı “böl-yönet” taktiği ile iktidar, barolarda kümelenen demokratik karşı koyuşu da kırmak istiyor. Barolar Birliği başkanının AKP li olduğu da açıklanmaya başladı. İstanbul Baro başkanı Mehmet Durakoğlu yaptığı açıklamada net bir ifadeyle “Metin Feyzioğlu, AK Parti’ye teslim olmuştur” dedi.

Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden yürüyen baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından ‘Valilik izni yok’ denilerek engellendi. Yürüyüş esnasında gerginlikler yaşandı. Gaziantep barosu başkanının darp ve tehdit görüntüleri kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

Ankara girişi engellenen baro başkanları ve destek için yanlarında bulunan avukatlar ve demokratik çevrelerden insanların oturma eylemi devam ediyor.

 

 

 

Bugün sorunun çözülmemesi durumuna göre barolar yeni tavırlar almayı tartışıyor. (Bu amaçla İstanbul barosu Çağlayan adliyesinde saat 12.30 da ve Beyoğlu Baro binası önünde saat 18.30 da eylem çağrısı yapıldı.)

Dün polis barikatının devam etmesiyle birlikte, gece saatlerinde, Toplumsal Hukuk grubu avukatları hesabından yapılan açıklamada “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkımızın engellenmesini tartışmıyoruz bile. Ancak şu an olduğumuz durum itibariyle karakolda gözaltında değiliz ama serbestçe Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir alanda gezemiyor, bizi sınırlandırdıkları üstü açık alanda gözaltındayız. Bu gözaltından kurtulmanın çaresi de bizleri ve baro başkanlarını buradan gelip alacak meslektaşlarımızdır, demokratik kitle örgütleridir, insan haklarını savunan yurttaşlarıdır. Bizler direniş alanımızdayız. Sizleri de bekliyoruz.” çağrısı yapıldı

Baro başkanlarının Ankara’ya doğru başlattıkları “Savunma Yürüyüşü “nün polis saldırısıyla engellenmeye çalışılması tüm yurtta birçok baro ve adliyede protesto edildi

İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, “60 Baro başkanı Ankara’ya giremiyor sonuna kadar direneceğiz” dedi.

“Bu yasa komisyondan, Meclis’ten geçerse eylemlere devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesi’ne götürmeye çalışacağız. Ve Anayasa Mahkemesi önünde son nöbeti tutacağız. Bu gerçekten son nöbet olacak. Bu ülkenin yargı tarihinde tutulan son nöbet olacak. Biz son nöbeti tutuyoruz bize engel olurlarsa nöbet tutacak kimse kalmayacak” dedi.

Türkiye Barolar Birliği başkanı AK partiye teslim oldu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun tutumunu da eleştiren Durakoğlu, “Baro Başkanları olarak Metin Feyzioğlu’nun arkasından gitmiyoruz, onunla Atatürk’ün karşısına çıkmayız. Onun desteğini de istemiyoruz. Metin Feyzioğlu, AK Parti’ye teslim olmuştur” dedi.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI AV. MEHMET DURAKOĞLU’NUN, RUHAT MENGİ’YE YAPTIĞI AÇIKLAMANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar