ANADİLDE SAVUNMAYA CUMHURBAŞKANI’NDAN ONAY

TBMM’de kabul edilerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzasına sunulan “Ana dilde savunma” ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan 6441 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Gül tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı.

anadilde-savunmaya-cumhurbaskanindan-onay

TBMM’de kabul edilerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzasına sunulan “Ana dilde savunma” ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan 6441 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Gül tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Tercüme hizmetleri, il adli yargı adalet komisyonlarınca oluşturulan listeden, sanığın seçeceği tercüman tarafından yerine getirilecek.

ONAYIN ARDINDAN İLK KÜRTÇE SAVUNMA YAPILDI

Anadilde savunmaya hak tanıyan yasanın sabah resmi gazetede yayımlanması ile birlikte bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK Davasından beraat kararları çıktı.

2009 yılında kapatılan DTP’de belediye başkanlığı görevini yürütürken yaptıkları ortak basın açıklaması sebebiyle haklarında dava açılan 98 belediye başkanı ve 8 DTP yöneticisinin yargılanmasına bugün devam edildi. Anadilde savunma hakkının kullanıldığı ilk duruşmada tüm sanıklar beraat etti.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler