Açlık sınırı 1065, yoksulluk sınırı 3470 liraya yükseldi

Türk-İş’in araştırmasına göre, Kasım ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 65, yoksulluk sınırı ise 3 bin 470 liraya çıktı. Geçen yıl Kasım ayında açlık sınırı 958 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 120 lira seviyesindeydi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını […]

Türk-İş’in araştırmasına göre, Kasım ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 65, yoksulluk sınırı ise 3 bin 470 liraya çıktı. Geçen yıl Kasım ayında açlık sınırı 958 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 120 lira seviyesindeydi.

aclik-siniriTürkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı ”açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Kasım ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 65 lira 42 kuruş; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 470 lira 42 kuruş oldu.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ”gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 0,11 arttı. Yılın 11 aylık dönemi itibariyle artış oranı yüzde 8,16 oldu.

Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış yüzde 11,21 olarak gerçekleşti. Süt, yoğurt, peynir grubunda geçen ay başlayan fiyat artışı devam etti. Temel besin maddeleri arasında başta gelen peynir fiyatındaki artış mutfak harcamasını olumsuz etkiledi.

Kasım ayında et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta; et fiyatı bu ay yine değişmezken, tavuk fiyatı ise geriledi. Yaş sebze-meyve fiyatları, havaların iyi seyretmesiyle biraz geriledi ve bu durum mutfak harcamasına olumlu yansıdı.

Sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 2,96 ve meyve ortalama kilogram fiyatı 2,28 lira olarak hesaplandı. Tereyağı fiyatı artarken, margarin fiyatı aynı kaldı. Zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı da değişmezken, zeytin fiyatı bu ay zamlandı. Şeker, tuz ve salça fiyatı aynı kalırken, reçel, pekmez, bal fiyatı arttı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler