Vicdan ve Adalet Nöbeti Sürüyor

Her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ‘Van-Bayram Otel’ konulu nöbeti bugün gerçekleştirildi. Yaşamını yitirenlerin aileleri ve yakınlarının konuştuğu ve gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’nun katıldığı nöbette Beşir Atalay’ın ve sorumluların yargılanması talep edildi.

Vicdan ve Adalet Nöbeti Sürüyor Van Bayram Otel

Her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ‘Van-Bayram Otel’ konulu nöbeti bugün gerçekleştirildi. Yaşamını yitirenlerin aileleri ve yakınlarının konuştuğu ve gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’nun katıldığı nöbette Beşir Atalay’ın ve sorumluların yargılanması talep edildi.

Vicdan ve Adalet nöbeti’nde yer alan aileler tarafından okunan basın açıklamasında şunlara dikkat çekildi: 1. Depremden sonra ‘..durum kontrol altında- gereken herşey yapıldı Van Türkiye’nin en güvenli yeri- hasar tespit çalışmalarında %95 oranında tamamlandı- bakın Bayram Otel’de insanlar güvenle kalıyor’ dediler. 16 gün sonra 2. Deprem oldu. Ve Van’da iki otel yıkıldı. Toplam 29 kişi hayatını kaybetti.Savcılık soruşturmasında açığa çıktı ki AFAD ve Van Valiliği’nin görevi olan hasar tespit çalışması yapılmamış.’ 

Basın açıklamasının okunmasının ardından Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’nun da katılımıyla iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin adalet arayan yakınları konuştu. Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, Bayram Otel’de hayatların kaybedilmesine yol açanların sorumlularını işaret ederek ‘Bayram Otelde depremin arkasından 24 kişiye rağmen tutuklanan insan sayısı sadece bir. Oda bayram otelin işletmecisi. Çok net bir şekilde söylemek gerekirse; Bayram Otel’de ki kayıpların sorumlusu işletmeci değil, Bayram Otel’de kalınabilir şeklinde beyanat verenler. Afet koordinasyon merkezinin, Van’ın %98’inde hasar tespiti yapıldı diyor ama görüyoruz ki yapmış olduklarını söylemelerine rağmen bu hasar tespit çalışması özellikle Bayram Otel için hiç gerçekleştirilmemiş. Kim bunların sorumlusu? Beşir Atalay’ın ismi dile getirildi. Çünkü Afet ve Acil Durum Yönetim başkanlığından sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dı, Başkan vekili Ejder Kaya’ydı. ‘ dedi.

Van Bayram Otel’de hayatını kaybeden Cem Emir’in annesi DHA’nın verdiği sözleri yerine getirmediğini ve bir kez aramadıklarını söyledi. Ve şunları ekledi: ‘Oğlum öleli bir sene oldu. DHA verdiği sözleri yerine getirmedi. Benim çocuğun Bayram otelde öldü. Adliye Diyarbakır muhabiriydi, Van’a gitmemesi gerekiyordu. Ben onları suçlu buluyorum. Bir sene değil benim için dün o deprem. Kendi meslektaşlarını aramadılar. Ben bir anne olarak onlara soruyorum.  Niye Cem’i unuttunuz.’

Cem Emir’in annesinin konuşmasının ardından Emir’in ablası söz aldı. Konuşmasında herkesin empati yapması gerektiğinden bahseden Emir’in ablası ‘Gerçekten bir yıl olmak üzere biz bu acıyı her gün tekrar tekrar yaşıyoruz. Bu acı unutulacak gibi değil. Herkes bir gün bizim yerimizde olabilir. Ben ilk depremde hayatını kaybeden Yunus için çok ağlamıştım. Ve onu televizyonda gördüğümde artık dayanamıyordum ve  televizyonu kapatıyordum.Ve birkaç gün sonra benim başıma geleceğini hiç tahmin etmezdim. Benim ailemin dediği gibi Diyarbakır-Van muhabiriydi. Ve onu oraya götüren DHA’nın sorumluluğu alması lazımdı. Aynı zamanda o otelin kesinlikle kullanılmayacak bir otel olduğunu herkes biliyordu. Otelin asansörlerinin çalışmadığını, duvarlarının yıkık olduğunu bütün arkadaşları söyledi. Uğur Cebeci ‘Ciğerimiz yanıyor, çok değerli iki arkadaşımızı kaybettik’ demişti. Şuanda görüyorum biz bir yıldır yalnızız ve kimse yanımızda olmadı.’ dedi.

Dava avukatı Erbay Yucak tarafından davaların bugün ki durumunu şöyle özetledi: ‘Bu nöbetin adının Vicdan ve Adalet nöbeti olması aynı zamanda adalet takipçiliği yapan ailelerin, davanın içinde bulunduğu aşamayı basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmak içindi. Adalet mücadelelerinin buna ihtiyacı var. Arka sıradakilerin setinde hayatını kaybeden Selin Erdem’in ailesi var. Bütün sorumlular yargılanmadığı için mahkemeyle cebelleşiyorlar. BEDAŞ’lı Erkan Keleş’in ailesi var. 2 senedir bilirkişi raporuna rağmen ceza davası açılmadığı için cebelleşiyor. Aileler bütün sorumluların yargılanmadığı için mahkemelerle cebelleşiyor. Zeytinburnu Belediye başkanı dört senede ancak sanık durumuna getirildi. Bilirkişi raporunda yazıyor ‘Gerekli tedbirleri almayan ilgili birimler diye. Bu birimler belli; AFAD ve AFAD’dan sorumlu Beşir Atalay, Van Valisi ve Yerel AFAD görevlileri.’

Her ayın ilk Pazar günü bütün vicdan sahiplerini Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek vermeye çağrı yapılarak nöbet sonlandırıldı.

Emek.org.tr

Vicdan ve Adalet nöbeti sürüyor van bayram otel

Vicdan ve Adalet Nöbeti Sürüyor Van Bayram Otel

İlgini çekebilecek diğer içerikler