VAN BAYRAM OTEL DAVASI – Aileler Soruşturma Önergesi İçin Bugün TBMM’de

Van’da birinci depremden sonra ‘hasar tespit çalışması yapılmamasının’ ve otelin yetkililerce güvenilir yer olarak gösterilmesinin ardından üzerinden 15 gün geçmeden yıkılan Van-Bayram Otel’de hayatını kaybeden 24 kişinin aileleri ve avukatları

van bayram otel davası aileler bugün beşir atalaya soruşturma için tbmmde

Van’da birinci depremden sonra ‘hasar tespit çalışması yapılmamasının’ ve otelin yetkililerce güvenilir yer olarak gösterilmesinin ardından üzerinden 15 gün geçmeden yıkılan Van-Bayram Otel’de hayatını kaybeden 24 kişinin aileleri ve avukatları, 1 Kasım Perşembe günü(Bugün) Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın hakkında Soruşturma Önergesi verilmesi talebi için TBMM’ye ve Yargıtay Başsavcılığına gidiyor.

9 Kasım 2011 tarihinde Van’da meydana gelen ikinci depremde, Van-Bayram Otel’de 24 kişi hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülen soruşturmada, otel işletmecisi Tevfik Bayram tutuklanmıştı.

Van-Bayram Otelde hayatını kaybeden 24 kişinin aile ve yakınlarının çağrısı:

9 Kasım 2011 tarihinde Van’da meydana gelen ikinci depremde, Van-Bayram Otel’de 24 insanımız hayatını kaybetmişti.

Olayla ilgili Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülen soruşturmada, otel işletmecisi Tevfik Bayram tutuklanmıştı.

Bilindiği üzere, birinci depremden sonra, ‘hasar tespit çalışması yapılmamasının’ ve üstüne üstlük otelin yetkililerce güvenilir yer olarak gösterilmesinin üzerinden 15 gün geçmeden otel yıkıldı. Ve canlarımızı kaybettik.

Soruşturma boyunca bütün sorumluların ve ihmallerin de yargılanmasını istemiştik. Bu amaç doğrultusunda da, gerek Avukatlarımız aracılığıyla gerek de Aileler olarak bizzat giderek hukuksal girişimlerde bulunmuştuk.

Soruşturmayı yürüten Savcılık, AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay hakkında yargılama yapılabilmesi için TBMM kararı gerektiğini belirterek; Van Valisi, AFAD Merkezi görevlileri ve Van İli AFAD görevlileri için dosyayı Yargıtay Başsavcılığına göndermişti.

Biz, Bayram Otel’de hayatını kaybeden gazeteciler Sebahattin YILMAZ ve Cem EMİR’in Aileleri ve Avukatları olarak, 1 Kasım 2012 Perşembe günü TBMM’de olacağız. Önce Siyasi Partilerin Grup Başkanvekillerine dosyalarımızı sunacağız. Ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay hakkında Soruşturma Önergesi vermelerini isteyeceğiz. Sonra da Yargıtay Başsavcılığını ziyarete gideceğiz.

Kamuoyunun bilgilendirilmesine ve adalet arayışımıza desteğiniz için göstereceğiniz alakaya şimdiden teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler