THY İŞÇİLERİ YİNE BAKIRKÖY SOKAKLARINDAYDI

Direnişin 326. Gününde olan THY işçileri bu haftada Bakırköy sokaklarındaydı. Hava-İş Sendikası önünde bir araya gelen işçiler İncirli Caddesi’ni trafiğe kapatarak Özgürlük Meydanı’na yürüdü.

thy-cumartesi-eylem

Direnişin 326. Gününde olan THY işçileri bu haftada Bakırköy sokaklarındaydı. Hava-İş Sendikası önünde bir araya gelen işçiler İncirli Caddesi’ni trafiğe kapatarak Özgürlük Meydanı’na yürüdü.

‘THY A.O. Ve Teknik A.Ş.’de işten çıkarılan 305 işçi geri alınsın!’ pankartını taşıyan işçilere Hey Tekstil İşçileri, Bakırköy Bir Arada Yaşam Derneği, Mücadele Birliği Platformu, Devrimci İşçi Partisi Emek ve Özgürlük Cephesi, TKP 1920, TKP Bakırköy, CHP Bakırköy, Taşeron İşçileri Dayanışma Derneği ile Tozkoparan Mahalle Derneği de destek verdi. 

Yol boyunca işçiler sık sık ‘Direnişse direniş, grevse grev’, ‘303 dönecek sözleşme bitecek’, ‘İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’, ‘AKP’ye teslim olmayacağız’ sloganlarını atan işçiler pankartının açıldığı eyleme, direnişçiler önlükler ve sendika flamaları ile katıldılar. Eylemde, “Ya 305 dönecek ya da şalter inecek!”, “İsyan grev direniş!”, “Direndik kazandık sıra işe dönüşte!”, “AKP’ye teslim olmayacağız!”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır!” sloganlarını attı.

Bakırköy Meydanı’na gelindiğinde bir konuşma yapan Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin 326 gündür her cumartesileri gerçekleştirdikleri yürüyüşler ile dertlerini sokağa taşıdıklarını söyledi. Kara soğuğa ve yağmura rağmen yaklaşık 1 senedir süren direnişte işçilerin kararlı mücadelesinin ve direnişe sunulan desteğin çok katkısı olduğunu ifade eden Ayçin, 305’e ve destekçilere teşekkürlerini sundu.

Ayçin, ülkede yaşanmakta olan ‘barış sürecine’ değindi ve asimilasyon politikaları ile sorunların çözülmeye çalışıldığını dile getirdi. THY işçilerinin sorunlarının da bu temelde ele alındığını, ‘305 kişiyle işimiz olmaz’ diyenlerin, bir yıla yaklaşan direnişin ardından ‘305 de dahil gelin bütün sorunları halledeceğiz’ diyerek çağrıda bulunduğunu belirtti.

AKP ve THY’yi bu noktaya getirenin grev ve 305 direnişçinin mücadelesi olduğunu ifade eden Ayçin, yakın bir zamanda sürecin tamamlanabileceğini, aksi olursa Mayıs ayının ilk haftasında grev kararının asılacağını belirtti. 
Ayçin’in konuşmasının ardından Bir Arada Yaşam Derneği, Devrimci İşçi Partisi, Emek ve Özgürlük Cephesi, TKP temsilcileri kısa konuşmalar yaptı. 

Eylem söylenen şarkılar ve halaylarla sonlandırıldı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler