Sendikal faaliyeti engelledikleri iddiasıyla 13 TGS yöneticisi ağır hapis cezası istemiyle yargılanıyor

TGS yöneticisi 13 kişi, sendikal faaliyeti engelledikleri ve baskı yapma suçu işledikleri için ceza mahkemesinde yargılanıyor. Atatürk Havalimanında yer hizmetleri veren TGS (Turkish Ground Services) de sendikal  çalışmaları engelleyen yöneticiler, Bakırköy-Asliye Ceza Mahkemesinde ağır hapis cezasıyla yargılanıyor. TGS şirketinin 13 yöneticisi ceza kanunu 118. Madde gereğince sendikal faaliyetleri engelledikleri gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle […]

TGS yöneticisi 13 kişi, sendikal faaliyeti engelledikleri ve baskı yapma suçu işledikleri için ceza mahkemesinde yargılanıyor.

Atatürk Havalimanında yer hizmetleri veren TGS (Turkish Ground Services) de sendikal  çalışmaları engelleyen yöneticiler, Bakırköy-Asliye Ceza Mahkemesinde ağır hapis cezasıyla yargılanıyor.

TGS şirketinin 13 yöneticisi ceza kanunu 118. Madde gereğince sendikal faaliyetleri engelledikleri gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaya başladı. Daha önce Bakırköy Sulh Hukuk mahkemesinde görülen dava, ağır cezalık bir dosya olduğu için Asliye Ceza mahkemesine gönderildi.

2011 yılında Hava-İş Sendikasının sendikal çalışmalarını engellemek amacıyla baskılarını artıran TGS şirketi yöneticileri, tespit edebildiği sendika üyesi işçileri işten çıkarmıştı.

Dava dosyasında haksız içimde işten atılan ve sonra işe iade ve tazminat hakkı davalarını kazanan 11 işçinin şikayet ve ifadeleri belirleyici oldu.

Bu yasa dışı durumu yargıya taşıyan Hava-İş sendikası da, hazırladığı raporlarla davanın açılmasında etkili oldu.

Emek.org.tr’in ulaştığı Bakırköy 11. Sulh ceza mahkemesinin, dava dosyasının görüleceği üst ceza mahkemesi olan Asliye Ceza mahkemesine gönderdiği gerekçeli kararı okumak için tıklayın.

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler