RENAULT’DA 22 İŞÇİ İŞTEN ÇIKARTILDI

Üç gündür Bursa Renault otomotiv fabrikasında süren metal işçilerinin sendika öfkesi sonucu 22 işçi işten çıkartıldı. ‘Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi’ kanunun resmi gazetede yayınlanmasının ardından metal işkolunda başlayan TİS süreci için Türk Metal ve Birleşik Metal-iş Sendikaları, TİS taslaklarını hazırlamış ve Türk Metal Sendikası’nın taslağı işçilerce tepkiyle karşılanmıştı

Renaultta 22 işçi işten çıkarıldı

Üç gündür Bursa Renault otomotiv fabrikasında süren metal işçilerinin sendika öfkesi sonucu 22 işçi işten çıkartıldı. ‘Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi’ kanunun resmi gazetede yayınlanmasının ardından metal işkolunda başlayan TİS süreci için Türk Metal ve Birleşik Metal-iş Sendikaları, TİS taslaklarını hazırlamış ve Türk Metal Sendikası’nın taslağı işçilerce tepkiyle karşılanmıştı.

TİS taslağına öfkeli olan Renault işçileri 16/24 vardiyasında yemekhane yürüyüşü gerçekleştirmiş ve işveren işçilerin birleşmesini engellemek adına 24/08 vardiyasını iptal etmişti.

İşçilerin fabrika işgali sonrasında Renault’a ulaşan BOSCH işçilerine satırlarla saldıran Türk Metal Sendikası yöneticilerinin saldırgan tutumu, haber takip etmeye gelen gazeteciler için de aynıydı.

Dün sabah vardiyasında işbaşı yapmak üzere fabrikaya gelen işçilerin kartları okunmadı. Toplamda 22 kişi, Renault işverenince işten çıkarıldı.

Yaşanan saldırıya DİSK’te yayınlanan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

– Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde, vardiyadan çıkıp, direnişteki Renault işçilerine destekte bulunan Bosch işçilerine demir çubuklar ve satırlarla yapılan saldırıda 3’ü ağır, onlarca işçi yaralandı!..

-Yaralanan Bosch işçileri, Türk-Metal Genel Başkan Yardımcısı Mesut Gezer, Şube Başkanı Zafer Öztürk ve Tofaş’ta temsilci Derviş Zeytin’i kendilerine saldıran grubun içinde teşhis ettiler.

-Bosch işçilerine yönelik yapılan saldırıların tesadüf olmadığını biliyoruz. Saldırılarla sadece Bosch işçilerine değil, Bursa’da ve şu anda bu sendikaya tepkisini ortaya koyan Türkiye’deki bütün fabrikalardaki işçilere gözdağı verilmek istenmiştir.

-Geçtiğimiz Nisan ayında da, basın açıklaması yapmak isteyen Bosch işçilerine aynı yöntemlerle saldırılmış ve birçok işçi yaralanmıştır. Ve yine, o günkü saldırı sırasında da emniyet kuvvetleri ortalıkta görünmemiştir.

– Buradan başta Bursa Valisi olmak üzere tüm devlet yetkililerini sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

-Bu organize saldırıyı yapanlar ve azmettirenler bulunmalı, artık varlığı aşikâr hale gelen bu çete dağıtılmalıdır. Bu hukuksuzluğa, bu zorbalığa, bu cendereye artık son verilmelidir.

Emek.org.tr / Bursa

İlgini çekebilecek diğer içerikler