Pegasus 10 kişiyi işten attı

Pegasus Havayollarında çalışmaya başlayan, THY 305 direnişçisinden bir grup işçi, yeni yıla işsiz girdi. THY’de grev yasağına karşı direniş gerçekleştiren ve bu gerekçeyle işten çıkarılan 305 işçinin THY tarafından işlerine iadesi, tartışma konusu olmaya devam ediyor. Yeni Hava-İş sendikası yönetimi ile THY yönetimi, görüşmeleri sonuçlandıramamış, dolayısıyla son verilen teklifler de, işçiler açısından kaygılı beklentilere ve […]

Pegasus Havayollarında çalışmaya başlayan, THY 305 direnişçisinden bir grup işçi, yeni yıla işsiz girdi.

THY’de grev yasağına karşı direniş gerçekleştiren ve bu gerekçeyle işten çıkarılan 305 işçinin THY tarafından işlerine iadesi, tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Yeni Hava-İş sendikası yönetimi ile THY yönetimi, görüşmeleri sonuçlandıramamış, dolayısıyla son verilen teklifler de, işçiler açısından kaygılı beklentilere ve tartışmalara yol açtı.

THY yönetiminin, işçilerin yüzde ellibeş oranında ücretle işe başlamaları teklifi ve sendikanın ‘tüm işçilerin yüzde seksenle ve eşit koşullarda işe başlamaları” temelindeki teklifiyle görüşmeler yine bir noktaya bağlanamadan ertelenmişti.

2014 Ocak ayı ilk günlerinde tekrar görüşülecek olan sorunlar, işçilerde kaygılara neden olmaktadır. Dolayısıyla görüşmelerin sürmesi ve çözümü uzaklaştıran ayak sürümeler, sonuçta sendika yönetimine duyulan güvensizliği bir kat daha artırdı.

Bu gelişmeler yaşanırken, Pegasus Havayollarında çalışmaya başlayan bir grup 305 direnişçisi işçiye sözleşme dayatıldı. İşçilerin bir süre daha bekleyelim talebi, Pegasus yönetimi tarafından reddedildi ve yanıtı da “ ya imzalarsınız ya da gidersiniz” oldu.

Nitekim yeni yıla girerken, kabin görevlisi 10 Pegasus çalışanının işlerine son verildi.

Pegasus emekçilerinin yeniden işsizliğe itilmesiyle daha da karmaşık hale gelen 305 işçinin durumu, 2 Ocak 2014 Perşembe günü yapılacak görüşmelere bağlı hale geldi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler