KAZANAN ŞİŞECAM İŞÇİLERİ OLDU!

İstanbul -Topkapı Şişecam fabrikası işçilerinin, fabrika işgali ve direnişleri sona erdi. Fabrikanın kapatılması, işsiz bırakılma ve hakların gasp edilmesine karşı 14 gündür sürdürülen fabrika işgali ve direnişi, bugün (09.01.2013) kazanımla sonuçlandı.

şişecam işçileri kazandı

İstanbul -Topkapı Şişecam fabrikası işçilerinin, fabrika işgali ve direnişleri sona erdi. Fabrikanın kapatılması, işsiz bırakılma ve hakların gasp edilmesine karşı 14 gündür sürdürülen fabrika işgali ve direnişi, bugün (09.01.2013) kazanımla sonuçlandı.

Fabrikanın kapatılması, işsiz bırakılma ve hakların gasp edilmesine karşı 14 gündür sürdürülen fabrika işgali ve direnişi, bugün (09.01.2013) kazanımla sonuçlandı.

İşgal ve direniş, İş Bankası’nın en önemli iştiraklerinden biri olan Şişecam grubuna ait Anadolu Cam Sanayi (ACS) Topkapı Şişe Fabrikasında yaşandı.

Anadolu Cam Sanayi (ACS) yönetimi,Topkapı’daki  fabrikayı kapatarak iş makinelerini Eskişehir’de yeni kurulan fabrikaya taşımayı planlamıştı.

Topkapı Şişecam’da çalışan işçilerin başta çalışma hakları olmak üzere, birçok kazanılmış hak ise, bir anda yok sayılma noktasına geldi. İşveren, isteyen işçilerin Eskişehir fabrikasına giderek orada asgari ücretle çalışabileceği dayatmasında bulundu.

Yılların mücadelesi sonucu kazanılan ücret kazanımları ve sosyal haklar bir anda silinmek isteniyordu.

Topkapı fabrikası işçileri ve Kristal-İş sendikası bu hak gasplarını ve oldu-bitti dayatmalarını kabul etmediler. Ve işçiler fabrikayı işgal ederek  2012 yılının son günlerinde direnişlerini başlattılar.

İşsiz kalmak istemeyen işçiler, diğer fabrikalarda mevcut kazanılmış hakları korunarak çalışmaya devam etmek istiyorlardı. Fabrika işgaliyle başlayan direniş kısa zamanda yankılanarak gündem oluşturdu ve özellikle emek kamuoyundan gelen toplumsal destekleri de artmaya başladı. İşveren,  polis zoruyla işçiyi fabrikadan söküp atmayı da denedi; ancak kararlı direniş karşısında o yöntem işe yaramayınca  sendikayla anlaşma yoluna gitti.

Kristal-iş Sendikası yöneticilerinin Anadolu Cam Sanayi (ACS) işvereniyle bugün (09.01.2013) öğle saatlerinde yaptığı görüşmede anlaşma sağlandı.

Aldığımız bilgiye göre 194 işçi çevre illerdeki Şişecam fabrikalarında çalışacak. 20’şer kişilik gruplar halinde işçiler diğer fabrikalara dağılırken, Çayırova Şişecam’da 10 işçi istihdam edilecek.  İşçilerin istihdam edileceği fabrikalar ise kura çekimi usulüne göre belirlenecek.

İşçilerin mevcut sosyal hakları korunurken, ücretlerinde ise gidilen yerlere göre değişiklik gerçekleşecek. Topkapı Şişecam’da ortalama saat başına 13 lira ücretle çalışan bir işçi, gönderileceği fabrikanın ortalama saat ücretine göre çalışacak.

Topkapı Şişecam’da geçici çalışan işçilere, Eskişehir’de kadrolu çalışma hakkı kazanıldı!

Anlaşma ile sağlanan önemli diğer bir gelişme ise, “geçici işçi” statüsüyle çalışan işçilerin elde ettiği kazanımları oldu. Daha önce Topkapı Şişecam’da geçici çalışan 45 işçinin işe alınması söz konusu değilken bu işçiler, Eskişehir ‘de kadrolu olarak mevcut sosyal haklarıyla çalışmaya devam edecekler.

Şişecam’da 14 gün boyunca işçi mücadelesinin en önemli örneklerinden birini yaşatan işçilerden, görüşünü aldığımız Cafer Akkılıç şunları söyledi: ‘Alınan bu kararı yalnızca sendika başarısı olarak görmüyoruz. Bizler de ailelerimizle verdiğimiz mücadele sonucu bu kararın çıkmasını sağladık. Karar ne olursa olsun, biz kazandık. Elbette memnun olanlar ve olmayanlar da çıkabilir.  Biz burada bir mücadele verdik. İşveren ilk gün kapıya o yazıyı astığında hiç birimizi götürmeyecekti, şimdi hepimiz sosyal haklarımızla gidiyoruz.’ 

Emek.org.tr olarak biz, başından beri desteklediğimiz Topkapı-Şişecam işçisinin ve Kristal-İş sendikasının haklı direnişi ve zaferinden onur duyuyoruz. Bu ayrıntıyı okurlarımızla paylaşmak istedik…Topkapı-İstanbul

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler