HAVA-İŞ THY’DE GREVE HAZIRLANIYOR!

THY A.O ve Hava-iş Sendikası arasında görüşülen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi uyuşmazlıkla sonuçlanınca, sendika üyelerinin hakları için greve hazırlanıyor.

THY A.O ve Hava-iş Sendikası arasında görüşülen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi uyuşmazlıkla sonuçlanınca, sendika üyelerinin hakları için greve hazırlanıyor.hava-is-thy-grev

THY A.O ve Hava-iş Sendikası arasında görüşülen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi uyuşmazlıkla sonuçlanınca, sendika üyelerinin hakları için greve hazırlanıyor.

THY A.O yönetimi bilindiği üzere 29 Mayıs 2012 günü grev hakkı için eylem yapan 305 çalışanını işten çıkarmıştı. İşten çıkarılan 305 kişi için haksızlığın telafi edilmesi ve 14 bin THY A.O çalışanının mevcut TİS’ler ile belirlenmiş haklarını korumak isteyen sendika yönetimi, greve çıkmakta kararlı.

THY yönetiminin masada uzlaşmaz tavrı sonucu tutulan uyuşmazlık tutanağı 25 Mart 2013 günü Hava-iş Sendikası’na tebliğ edildi ve böylece grev kararının asılması için tanınan resmi 60 günlük süre başlamış oldu.

Konuya ilişkin Hava-iş Sendikası’ndan yapılan açıklamada 27 Mart Çarşamba günü yetkili kurulların yapacağı toplantı ile grev gününün belirleneceği açıklandı.

Açıklamada, Hava-iş’in başkanlar ve yönetim kurulu ile gerçekleştireceği toplantı sonrası 28 Mart günü THY direnişinin devam ettiği Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali’nde saat 12.00’da bir basın açıklaması yapılacağı da duyuruldu.

Grev kararına ilişkin şu ifadelere yer verildi: ‘Hava-İş sendikası THY A.O işletmesinde iş huzuru, barışının sağlanması, üyelerinin hak ve menfaatlerinin korunmasını temel amaç edinmiş, süreci sağduyu ve iyi niyetle çözüme ulaştırmak için bugüne kadar iyi niyetle çaba harcamıştır.

Grev kararı ve grev uygulaması sürecinde de sendikanın öncelikli tercihi çözüm sağlamaktır. Bu çözüme inatla direnen THY A.O Yönetimi bu aşamadan sonraki olumsuzlukların tek sorumlusu olacaktır. ‘

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler