Halkların Demokratik Kongresi Rojava için yürüdü

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, Rojava’da günlerdir yaşanan El Kaide saldırılarını, AKP’nin Suriye ve Rojava politikalarını protesto etmek amacıyla bugün Kadıköy’de bir dayanışma yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşte Rojava halkına destek verildi, Rojava Devrim’i selamlandı. Kadıköy Altıyol’da saat 17:00’da toplanan HDK üyeleri, ıslıklar ve sloganlar eşliğinde İskele Meydanı’na yürüdü. Yol boyunca “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji berxwedana […]

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, Rojava’da günlerdir yaşanan El Kaide saldırılarını, AKP’nin Suriye ve Rojava politikalarını protesto etmek amacıyla bugün Kadıköy’de bir dayanışma yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşte Rojava halkına destek verildi, Rojava Devrim’i selamlandı.

Kadıköy Altıyol’da saat 17:00’da toplanan HDK üyeleri, ıslıklar ve sloganlar eşliğinde İskele Meydanı’na yürüdü. Yol boyunca “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji berxwedana Rojava”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Eyleme BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’de katıldı.

Eylemde konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Rojava devriminin AKP’nin isteğine göre şekillenecek bir devrim olmadığını belirterek şunları söyledi: “Ortadoğu halkları artık otoriter rejimleri reddediyor. Biz demokratik İran, demokratik Suriye, demokratik Türkiye ve Özerk Kürdistan istiyoruz. Aslında tüm halklara eşitlik ve demokrasi istiyoruz” .. “AKP, ‘Kürdün kadını da malı da helaldir’ diyen çetecilerin yanında yer alıyor. Tüm halklara zulmedenlerin yanında değil Kürt halkının yanında olmalıdır. Rojava devrimi AKP’nin isteğine göre şekillenecek bir devrim değildir” dedi. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ise “AKP’nin dış politikası Kürt sorununda da hata yapmaktadır. AKP hükümeti Rojava’da yaşananları tehdit olarak sunmaktan vazgeçmelidir” dedi.

İskele Meydanı’na gelinmesinin ardından HDK İstanbul İl Yürütmesi adına basın açıklaması Fatma İnce tarafından okundu. İnce, açıklamaya birinci yılını dolduran Rojava devrimini selamlayarak başladı. Türkiye devlet yetkililerinin Suriye Kürtlerinin özerk bölge meclisi oluşturmasını bir tehdit gibi algılayan açıklamalarını anımsatan İnce, “Bir halkın kendi geleceğine ilişkin olarak verdiği haklı ve meşru bir karar hangi gerekçe ile bir başka ulusu ya da devleti tehdit anlamına gelmektedir? Elbette bu korkunun nedeni yıllardır yok sayılan bir halkın uyanışında ve haklarına sıkı sıkıya sarılmasında yatmaktadır” dedi. “Asıl tehdit doğal hakkını kullanan bir halkın kararına karşı savaş uçaklarıyla onların semalarında dolaşmaktır. Kabul edilemez olan budur” diyen İnce, Kürt halkını 90 yıldır inkar eden devletin “aba altından değil açık açık sopa gösterdiğini ” ifade etti. İnce, Rojava devriminin halklar için bir tehdit değil, aksine bütün Ortadoğu halklarının özgürleşmesi için bir olanak olduğunu ifade ederek, HDK olarak iktidarın ve devletin bu tavrına sessiz kalmayacaklarını dile getirdi. Savaş politikaları ve sınır ötesi tezkerelerle hiç bir sorunun çözülmeyeceğini söyleyen İnce, “Kandan ve savaştan medet ummaktan vazgeçin. Evrensel hukuk kurallarını ihlal ederek bir başka ülkenin iç işlerine karışmaktan vazgeçin” çağrısını yaptı.

Foto: Can Memis

İlgini çekebilecek diğer içerikler