“Emekli maaşı kiraya yetmiyor, ek zam istiyoruz!” Tüm Emekliler Sendikası İstanbul şubeleri dün Kadıköy’de Temmuz zamlarıyla ilgili taleplerini açıkladı. Emekliler enflasyon oranının %60 olduğunu ileri sürerek, emekli maaşının geçim sağlamaya yetmediğini ve ek zam yapılmasını istedi.     Kadıköy iskele meydanında yapılan açıklamaya Tüm Emekliler Sendikası şubelerinden temsilciler katılırken, Emekliler Dayanışma Sendikası’ndan (EDS) bir grup […]

“Emekli maaşı kiraya yetmiyor, ek zam istiyoruz!”

Tüm Emekliler Sendikası İstanbul şubeleri dün Kadıköy’de Temmuz zamlarıyla ilgili taleplerini açıkladı. Emekliler enflasyon oranının %60 olduğunu ileri sürerek, emekli maaşının geçim sağlamaya yetmediğini ve ek zam yapılmasını istedi.

 

 

Kadıköy iskele meydanında yapılan açıklamaya Tüm Emekliler Sendikası şubelerinden temsilciler katılırken, Emekliler Dayanışma Sendikası’ndan (EDS) bir grup emekli de destek verdi.

Ekonomik paketlerde emeklilerin yaşamlarını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem alınmadığının belirtildiği basın açıklamasında, AKP iktidarının baskıcı yasalarla ve uygulamalarla toplumsal muhalefeti sindirmeye çalıştığı vurgulandı.

“Emekli maaşı ile geçinemiyoruz! İnsanca Yaşamak İstiyoruz’ Maaşlara Ek Zam İstiyoruz” Pankartı açıldı. Eylemde, enflasyon oranının %60 olarak tespit edildiğini ifade eden döviz ile “sahte enflasyona göre yüzdelik zam değil, toplu sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz”,” faturaları ödeyemiyoruz, ek zam istiyoruz” ve “insanca ve onurlu bir yaşam istiyoruz” dövizleri taşındı.

Basın açıklamasını okuyan Kadıköy şube yöneticisi Semra Aydın, koronavirüs salgınında kötü koşullarda tutulduklarını belirterek AKP iktidarını eleştirdi.

Basın açıklamasında emekliler siyasi iktidardan şu talepleri ifade ettiler:

1- En düşük emekli maaşı açlık ve yoksulluk sınır rakamları dikkate alınarak insanca yaşayacak bir düzeye yükseltilmelidir.

2-Emekli maaşlarının sahte enflasyon oranına göre yüzdelik zamlarla belirlenmesi uygulanmasından derhal vazgeçilerek emekli aylıklarının toplu sözleşme yolu ile belirlenmesi için gerekli olan yasal ve anayasal düzenlemeler bir an önce gerçekleştirilmelidir.

3-Yılda 2 kere verilen ikramiyeler 4 sefere çıkarılmalı ve maaş tutarından ödenmelidir.

4-Sağlık hizmeti alırken yapılan kesinti ve katkı payları kaldırılmalıdır. Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve kamu denetiminde olmalıdır.

5-Emekliler için mart ayından geçerli olmak üzere 6 ay süresince her ay için 2.000 TL salgın desteği yapılmalıdır.

6-İkinci bir işte çalışmak zorunda kalan emeklilerin hak kayıpları devlet tarafından karşılanmalıdır.

7-Elektrik, su ve doğalgaz, emekliler için %50 indirimli olmalıdır. Aradaki fark sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır.

8-Emekliler ve eşlerin toplu ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanmalıdır.

Eyleme emeklilerin ortak demokratik mücadelesine vurgu yapılarak son verildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar