EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNDEN 1 MAYIS ÇAĞRILARI

2007 yılından beri işçilerin, emekçilerin, sendikaların ve devrimcilerin sokak sokak verdiği mücadeleler sonucu kazanılan ve AKP iktidarının geri adım atmak zorunda kaldığı Taksim Meydanı yeniden AKP iktidarı tarafından yasaklanmak isteniyor. Başta DİSK, KESK, Devrimci 1 Mayıs Platformu olmak üzere emek ve demokrasi güçleri Taksim kararlılığını sürdüyor.

emek-ve-demokrasi-guclerinden-1-mayis-cagrilari

2007 yılından beri işçilerin, emekçilerin, sendikaların ve devrimcilerin sokak sokak verdiği mücadeleler sonucu kazanılan ve AKP iktidarının geri adım atmak zorunda kaldığı Taksim Meydanı yeniden AKP iktidarı tarafından yasaklanmak isteniyor. Başta DİSK, KESK, Devrimci 1 Mayıs Platformu olmak üzere emek ve demokrasi güçleri Taksim kararlılığını sürdüyor. 

Emek ve demokrasi güçlerinin çağrıları şöyle:

DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU (DİSK):

BİRLİĞİN, DAYANIŞMANIN, MÜCADELENİN, UMUDUN VE DİRENMENİN ADIDIR 1 MAYIS!..

Sömürünün, savaşın, ırkçılığın ve gericiliğin kalesi TAŞERON CUMHURİYETİ’ne karşı ALANLARDAYIZ!

disk-1-mayis-afis-2013

İşçilerle, yoksullarla, işsizlerle, kadınlarla, gençlerle, dışlanmışlarla, mağdurlarla ve emeğini, alınterini harcayan bütün emekçilerle birlik olmak, dayanışmak ve mücadeleyi yükseltmek için, 1 Mayıs’ta başta TAKSİM 1 MAYIS ALANI olmak üzere ülkenin dört bir yanında buluşuyoruz!

Birliğin, mücadelenin, dayanışmanın ve direncin sembolü; işçi sınıfının ve yoksul emekçi halkımızın ekmek, gül ve hürriyet günlerine inancın gülümseyen yüzü

1 Mayıs’ı karşılamaya hazırlanıyoruz…

Türkiye’nin son 10 yılına damgasını vuran AKP Hükümetiyle oluşturulmak istenen “yeni” siyasal rejim emekçi sınıfların sömürüsünü derinleştirdiği gibi aynı zamanda sermaye egemenliğini de pekiştirmiş,

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

 

 


 

KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU (KESK):

Fiziksel koşullar gerekçe gösterilerek Taksim emekçilere kapatılamaz! 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz!

kesk-1-mayis-afis

İçişleri Bakanı Muammer Güler önceki alışkanlıklarından vazgeçmemiş, yasakçı zihniyetin uygulayıcılığını yapmakta ısrar ettiğini birkez daha bizlere göstermiştir.

Güler, “Yayalaştırma Projesi” gerekçesi ve “yeterli önlemleri alacak fiziki ortamın sağlanamayacağı” iddiasıyla, alanın gerçek sahibi emekçilere “Taksim, 1 Mayıs’ta yasak” diyerek yine bir AKP ve 1 Mayıs ritüeline imza atmıştır.

Taksim Meydanını emekçilere kapatmanın emekçi düşmanlığı dışında hiçbir makûl gerekçesi yoktur!

Söz konusu önümüze sunulan gerekçenin kendisi de zaten böyle bir amaca hizmet etmektedir. Kentsel/Rantsal dönüşümde Taksim’i hedef alanların gerçek amaçlarının siyasal ve toplumsal tarihimizde son derece önemli bir yeri olan Taksim’i gerçek kimliğinden, 1 Mayıs’ı da tarihsel bağlarından koparmak olduğu zaten bilinmektedir.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

 


 

tmmob-1-mayis-afis-2013TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ:
TMMOB İŞÇİ SINIFININ BİRLİK, MÜCADELE, DAYANIŞMA GÜNÜNÜ ALANLARDA KUTLAYACAK! YAŞASIN 1 MAYIS!

Bundan yüzyılı aşkın bir süre önce emekçilerin ateşlediği fitil; 1 Mayıslarda “Başka Bir Yaşam, Başka Bir Türkiye, Başka Bir Dünya Mümkün” diyenlerin yolunu, yolumuzu bugün de aydınlatmaya devam ediyor.

Her 1 Mayıs‘ta, bir yandan geçmişte yaşanan mayısların birinci günlerini yeniden anımsamak ve yeniden anımsatmak görevimiz, bir yandan da gelecek güzel günlerde yaşanacak 1 Mayıslara olan inancı dile getirmek görevimiz var

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

 


 

EMEK VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ (EÖC):

TAŞERONLAŞTIRMAYA, İŞ CİNAYETLERİNE, İŞSİZLİĞE VE YOKSULLUĞA KARŞI

1 MAYIS’TA TAKSİM’E!

emek-ve-ozgurluk-cephesi-eocDünya işçi sınıfının kapitalizme karşı birlik, mücadele ve dayanışma günü, 1 Mayıs!

Tüm ezilen ve sömürülen emekçilerin günü kutlu olsun!

Emperyalist-kapitalist egemen güçlerin dünya işçi sınıfı ve ezilen halkları üzerindeki baskı, sömürü ve şiddet politikalarına karşı yaşasın enternasyonalist dayanışma!

Taşeron sistemine, kuralsız ve güvencesiz çalışmaya karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

Adaletsizliğe, eşitsizliğe, demokratik haklarımızın gasp edilmesine karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

Dünyada ve bölgemizde sürdürülen emperyalist işgallere, Suriye halkına düzenlenen saldırı ve komplolara karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

Kadınların, öğrencilerin, değişik uluslardan halkların ulusal demokratik haklarının engellenmesine ve gerici-faşist baskılara karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

Doğanın yağmalanışına ve tahrip edilişine, karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

 


 

HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ (HDK):

İŞÇİ VE EMEKÇİLER SALDIRILARA BOYUN EĞMİYOR. HDK, İŞÇİ VE EMEKÇİ DİRENİŞLERİNİN YANINDADIR

halklarin-demokratik-kongresi-hdkAKP Hükümeti, işçi ve emekçilere yönelik saldırıları artırarak sürdürüyor. Cari açık, dış borç, ithalat ve ihracat açığı, ekonomideki durgunluk işçi ve emekçilerin sırtına bindiriliyor. Özelleştirmeler, TOKİ talanı, 2B Yasası, kamu alanlarının gaspı, elektriğe, suya, ulaşıma, telefona gelen zamlar emekçiler için hayatı çekilmez kılıyor. Savaş bütçesi yapan hükümet, sömürü ve baskıyı daha da artırıyor.

Mart ayı içinde adına ‘iş kazası’ denilen cinayetlerde ölen işçi sayısı 55 olarak kayıtlara geçti. Yine Mart ayında ülkemizde her birinin değeri 500 bin lirayı bulan 3 Ferrari, 40 Porsche otomobil satılmış. Artan dolar milyarderleriyle övünülürken, madenlerde, tersanelerde, şantiyelerde, sitelerde iş cinayetlerine kurban giden işçi aileleri seslerini duyuracak muhatap bulamıyor. İşçi aileleri açlık ve sefaletle yüz yüze bırakılıyorlar. Patronların tırnağına taş değmemesi için tüm koşulları yaratan AKP Hükümeti, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etmeye devam ediyor.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

 


ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ (ÖDP):

EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK TEMELİNDE TÜRKİYE’Yİ YENİDEN KURMAK İÇİN 1 MAYIS’A

odp-1-mayis-aciklama

Ülkenin dört bir yanında direniş sesleri yükseliyor.

AKP iktidarı saldırılarını yoğunlaştırdıkça, her yer iktidara karşı direniş alanına dönüyor.

Yıllardır, emekçilerin, yoksulların kendi kaderi hakkında söz sahibi olamayacakları eğer sömürücü para babaları ve onlar adına ülkeyi yönetenler olmasa halkın kendi kendine hiçbir sorunu çözemeyeceği anlatıp duruldu.

Halkın örgütlenmesi ve dayanışması ortadan kaldırılarak her tür sömürü ve zorbalığın kolaylıkla uygulanarak zengine cennet yoksula cehennem bir ülke yaratıldı.

Yıllardır süren bu suskunluk artık sona eriyor!

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

  


 

BDSP: İşçilerin birliği, halkların kardeşliği için 1 Mayıs’a!

bdsp-1-mayisİşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs yaklaşıyor. 

1 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanında milyonlarca sınıf kardeşimizle birlikte eylem alanlarına çıkacağız. Tek yürek, tek yumruk olup kanımızı emen sömürücülerin karşısına dikileceğiz.

Bu 1 Mayıs’ta da çıkarları birbirine temelden karşıt iki dünya, işçi sınıfı ve emekçiler dünyası ile sömürücü asalaklar dünyası, bir kez daha karşı karşıya gelecek. Bütün 1 Mayıs alanlarında mücadelenin ortak dili konuşulacak, mücadele bayrakları yükseltilecek.

 

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

 


 

HALKEVLERİ (HE):

1 Mayıs Meydanı’nı savaşın, sömürünün, gericiliğin iktidarı AKP’ye teslim etmiyoruz, Taksim’deyiz!

halkevleri-1-mayis-afis

AKP kendinden bekleneni yapıyor, biz de yapacağız! 1 Mayıs’ta Halkevleri olarak halkın hakları için 1 Mayıs meydanında, Taksim’de olacağız.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bugün yaptığı açıklama ile 1 Mayıs’ın Taksim’de yapılmasının “hukuki olarak” mümkün olmadığını söyledi. Mutlu bu açıklama ile İstanbul Valiliği’nden İçişleri Bakanlığına terfi eden Muammer Güler’in gerçek halefi olduğunu gösterdi.

2007-2008-2009 yıllarında Güler “Taksim’e izin yok” deyip bu ülkenin devrimcileri, ilericileri, emekçileri AKP faşizminin ve emek düşmanlığının karşısında tek yürek Taksim’i 1 Mayıs alanı haline getirirken tükürdüğünü yalamıştı, anlaşılan Mutlu da aynı yoldan ilerliyor.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler