‘Büyük Alevi Kurultayı’nda baskı ve eşitsizliklere karşı tepki

Alevi Kurultayı inanç özgürlüğü haklarının çiğnendiği, Alevi toplumunun baskı ve zulüm gördüğü ifade edildi. Alevi örgütleri, AKP-MHP iktidarına kaşı birlik ve mücadele çağrısı yaptı.

Alevi örgütleri demokratik inanç özgürlüğü haklarının çiğnendiğini, baskı ve katliamlara uğradıklarını açıkladı.

Aleviler, AKP-MHP iktidarının baskılarına ve torba yasasına karşı tepki gösterdi.  Dün gerçekleşen Kurultaya; Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ile Demokratik Alevi Derneklerinin (DAD) çağrısıyla düzenlenen kurultaya HDP, CHP,TİP milletvekilleri, devrimci demokratik sol partiler ve kurumlar temsilcileriyle, kalabalık alevi kitlesi katıldı.

7 Alevi çatı örgütünün çağrısıyla Yenikapı’da ‘Laik ve demokratik Türkiye’ sloganıyla Büyük Alevi Kurultayı yapıldı. Alevi katliamlarıyla yüzleşme çağrılarının olduğu panlartların yanı sıra Savaşa hayır”, “Barış”, “Zorunlu din dersleri kaldırılsın”, “Çağdaş, bilimsel, laik, anadilinde eğitim”, “Madımak utanç müzesi olsun”, “Diyanet kapatılsın”, “Ocağıma, inancıma, dokunma”, “Doğa ve canlı kırımına hayır”, “Ekonomide adalet” taleplerini içeren pankartlar da salonda yerini aldı.

Kurultayda 7 Alevi çatı örgütü başkanı konuşma yaptı. Torba yasa kapsamında çıkarılan yasanın asimilasyon amacı taşıdığı ifade edilirken Alevileri inkar edenlere karşı birlikte karşı duruş sergileneceği ifade edildi. Kurum konuşmalarının ardından çeşitli dedelerin de konuşmaları oldu. Konuşmaların ardından sonuç bildirisi okunarak etkinlik sonlandırıldı. Cemevlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanmasının iktidarın kendi Alevisini yaratma girişimi olduğunu vurgulayan Alevi örgütleri, tüm bu girişimleri Alevileri bölme ve soluksuz bırakma amacı taşıdığına dikkat çekerek laik, eşit ve özgür bir yaşam talebiyle mücadelenin büyütülmesi çağrısı yaptı. Kurultayın sonuç deklarasyonunda yer alan 11 maddelik taleplerde eşit yurttaşlık vurgusu öne çıktı.

KURULTAY TALEPLERİ

Kurultayda talepleri açıklanan deklarasyonda şöyle sıralandı:

 • Cemevlerinin ibadethane statüsü kabul edilsin
 • Zorunlu din derslerinden ve eğitimin dinselleştirilmesinden vazgeçilsin
 • Diyanet İşleri Başkanlığının tasfiyesine dönük adımların atılsın
 • Kamu kaynaklarının liyakat, adalet ve eşitlik ilkelerine göre dağıtılsın
 • Madımak utanç müzesi yapılsın
 • Nefret suçlarının açığa çıkarılması ve önüne geçilmesi için tedbirlerin alınsın
 • Alevi katliamları ve asimilasyon uygulamalarıyla yüzleşilsin
 • Kutsal mekanlara yönelik yağma girişimlerine son verilsin.
 • Alevi yerleşim yerlerinin değiştirilen isimleri iade edilsin
 • Alevi inancında özel yeri olan günler resmi tatil edilsin
 • Kamusal yayıncılık ayrımcılıktan arındırılsın

 

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan yaptığı konuşmada:

“Aleviler, “laik, demokratik bir Türkiye” dedikçe; iktidar inadına tekçi, inkârcı anlayışıyla sanki bir Diyanet yetmiyormuş gibi bir Alevi Diyaneti kurdu. Alevileri bu ülkede folklorik bir yapıymış gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağladı. Bizi görmeyen iktidar şunu bilsin ki, Aleviler bu ülkede “laik ve demokratik bir Türkiye, eşit yurttaşlık” diyor. Ama siz bu ülkeyi tarikatlara, cemaatlere mahkum ettiniz.”dedi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat ise yaptığı konuşmada :

“Dün Maraş’ta canlarımızı andık. Paris’te Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne saldırdılar. Üç kişi katledildi. Almanya’da bir cemevine çarpı işareti atıldı. Almanya’da Aleviler kamu tüzel kişiliğini kazandılar. Peki Türkiye’de bu kadar Alevi yaşarken, neden hala inkar ediliyor? Almanya bize lütfetmedi biz hakkımızı aldık. Türkiye’de resmi devlet kodlarında yer alan Türk ve Sünni kimliği nedeniyle bu kazanımları henüz elde edemedik. Biz Türkler, Kürtler, kadınlar, LGBTİ+lar olarak hep birlikte özgür ve eşitçe yaşamak istiyoruz. Cumhuriyetin birinci yüzyılında başımıza gelmeyen kalmadı. AKP’nin de MHP’nin de baskılarına rağmen mücadelemiz devam edecek. Bedel ödeyen hiçbir canımız Hızır Paşa’nın sofrasına oturmadı. Kim Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na üye olur, kim onlardan maaş alırsa karşısında bu kurultayı bulur. Onlarla hiçbir şekilde yan yana gelmeyeceğiz. Onur mücadelesi için bir aradayız. Laik ve demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz. Ülkemizi faşistlere, çocuk istismarcılarına asla terk etmeyeceğiz.” diyerek tepkilerini ve taleplerini ortaya koydu.” dedi.

Emek.org.tr