THY İşçilerinin Direnişi Devam Ediyor

Hava-İş sendikası üyesi THY işçileri bugün saat 14:00’de 8. oturma eylemini gerçekleştirdi. İşe dönüş taleplerini haykıran THY işçileri ‘Talebimiz açıktır. Grev yasağının kaldırılması, işten atılanların işe iadesi sağlanmadan hiçbir anlam ifade etmeyecektir.’ dedi

THY işçileri direnişi 159. gün

Hava-İş sendikası üyesi THY işçileri bugün saat 14:00’de 8. oturma eylemini gerçekleştirdi. İşe dönüş taleplerini haykıran THY işçileri ‘Talebimiz açıktır. Grev yasağının kaldırılması, işten atılanların işe iadesi sağlanmadan hiçbir anlam ifade etmeyecektir.’ dedi.

THY işçileri adına basın açıklamasını yapan Fatih Yüksektepe şunları söyledi: ‘Bizler Anayasal güvence altında olduğumuz bilinci ile grev yasağına karşı demokratik tepkimizi gösterdik diye işten çıkarıldık. Ancak yılmadık haklarımız ve işe iademiz için 159 gündür direniyoruz. Bu Türkiye’de işten çıkarmalarda eşi görülmemiş bir uygulama olarak ülkemiz tarihine kara bir leke olarak kazınmıştır.’

Her meslekten binlerce vatandaşımız bu uygulamalara büyük bir tepki göstererek sendikamızın başlattığı imza kampanyasına katılmıştır diyen Yüksektepe ‘İşçilerin işe iade edilmesini talep ederek imza veren vatandaşlarımızın sayısı 20.000’ni bulmuştur. Web üzerinden verilen imzalarda eklendiğinde bu sayı 35.000’lere ulaşmıştır. Halen sendikalarımızın örgütlediği ve devam eden imza kampanyası ile bu sayı ikiye katlanacaktır’ dedi.

Yüksektepe, ‘Sendikamız önümüzdeki günlerde yeni bir etkinlikle bu imzaları ve işe dönüş taleplerini Sayın Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM’de grubu bulanan partilere direnen işçilerle birlikte iletecektir’ dedi.

159 gündür Atatürk Havalimanı Dış Hatlar önünde direnen ve 8. haftadır Taksim Satış Bürosu önünde oturma eylemi düzenleyen THY işçilerine DHL ve HEY tekstil işçileri, TÜMTİS, TEK-GIDA İŞ, Cumartesi Anneleri, İHD İstanbul, Emek ve Özgürlük Cephesi, Gençlik Cephesi,  Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Sanatçıları, Mücadele Birliği, İKD, DÖB, Ay Işığı Sanat Merkezi, EKA,  TKP 1920, TKP, TÜM-İGD, DİP destek verdi.  Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de destek için eylemdeydi. Gürsel Tekin yaptığı konuşmasında ‘AKP iktidarının 10 yıl önce partileştiği süreçte kamuoyuna şu propagandayı yapmıştı. Türkiye’de, Türkiye’nin baş belası olan yolsuzluğu bitireceklerini söylemişlerdi. Yolsuzluğu ve yoksunluğu bitireceklerdi, refah içinde ve yasaksız bir Türkiye yaratacaklardı. Ne yazık ki yasaklı bir Türkiye haline geldik. Bugün 75 milyon nüfusa rağmen 500 bin sendika üyesi insan kaldı. Eğer Türkiye’de bunların üstesinden gelmek istiyorsak örgütlü olmamız gerekir. Gösterdiğiniz mücadele sadece THY işçilerinin değil, 3.5 milyon işçi çalışanın dayanışmasıdır. Mücadelenizin, mücadelemiz olduğunu belirtir hepinizi selamlarım.’ dedi.

Cumartesi Anneleri adına Güzel Şahin dayanışma ve destek için getirdiği karanfilleri direnişçilere verdi.

Eyleme müzisyen Hilmi Yarayıcı da türküleriyle katıldı.

Emek.org.tr

THY işçileri direnişe devam ediyor 159.gün

THY işçileri direnişe devam ediyor 159.gün

THY işçileri direnişi devam ediyor 159.gün

THY işçileri direnişe devam ediyor 159. gün taksim

thy işçileri oturma eylemi 159. gün cumartesi anneleri

thy işçileri direnişi 159.gün taksim chp gürsel tekin

İlgini çekebilecek diğer içerikler