İHD kadına yönelik şiddete ilişkin raporunu açıkladı

İnsan Hakları Derneği kadına yönelik şiddete ilişkin raporunu açıkladı. 2013 yılı Temmuz-Eylül ayları arasında tespit edilebilen 35 kadının öldürüldüğüne dikkat çekilen raporda, devlet politikalarının şiddeti doğurduğu belirtildi. Bugün (8 Ekim) Beyoğlu’nda bulunan TRT binası önünde toplanan İHD’li Kadınlar açıkladıkları raporda, yalnızca üç ay içerisinde 35 kadının öldürüldüğü, 24 kadınının yaralandığı, 20 kadının tacize uğradığı, 38 […]

İnsan Hakları Derneği kadına yönelik şiddete ilişkin raporunu açıkladı. 2013 yılı Temmuz-Eylül ayları arasında tespit edilebilen 35 kadının öldürüldüğüne dikkat çekilen raporda, devlet politikalarının şiddeti doğurduğu belirtildi.

Bugün (8 Ekim) Beyoğlu’nda bulunan TRT binası önünde toplanan İHD’li Kadınlar açıkladıkları raporda, yalnızca üç ay içerisinde 35 kadının öldürüldüğü, 24 kadınının yaralandığı, 20 kadının tacize uğradığı, 38 kadınına tecavüz edildiği ve 24 kadınının şiddete maruz kaldığını belirttiler. İHD kadın komisyonu açıklama için , devletin resmi televizyonundan kadına yönelik ayrımcı, küçümseyici, şiddeti körükleyici programların yapılması nedeniyle TRT önünü seçti .

İHD Yönetim Kurulu ve Kadın Komisyonu üyesi Seza Mis Horuz tarafından açıklanan raporda, kadına yönelik şiddete ilişkin istatiktiksel verilen sadece gün yüzüne çıkan ve basına yansıyanlar ile oluşturulduğu belirtilirken,’Kadının görülmeyen emeği gibi daha nice şiddet yaşanmaktadır’ denildi.

‘Bunlar bir anlık ölüm, yaralanma, taciz, tecavüz ya da şiddet değildir. Zamana yayılmış tekrar tekrar yaşanmış, derin travmalara dönüşmüş gerçeklerin, rakamlara dökülmüş halidir. Her bir yaşanmışlığın dehşeti diğerinden beter’ ifadelerine yer verilen raporda küçük yaşlarda görülen cinsel istismara yönelik ailen bakanlığının ne iş yaptığı soruldu..

Kadına yönelik şiddetin temelini sorgulayan İHD’li Kadınlar, ‘Devletin hiçe saydığı kadın algısı; yaşamdan her geçen gün biraz daha dışlanan, çaresizliğin girdabında debelenen ya da erkek olmayı kadına hükmetmek olarak algılayan erkeklerde yankısını bulmaktadır. Cezasızlık zırhına bürünen erkekler, kadınlara şiddet uygulamayı günlük yaşamın bir parçası haline getirmektedir’ dedi ve şiddet sürdüğü sürece kadınların sessiz kalmayacağını, mücadeleyi her alanda yükselteceklerini vurguladılar.

Raporu aşağıdan okuyabilirsiniz:

İlgini çekebilecek diğer içerikler