Bakırköy, Beyoğlu, Esenyurt ve Kartal İlçelerinde Destek Amaçlı Açlık Grevi Başlatıldı

Bakırköy, Beyoğlu, Esenyurt ve Kartal ilçelerinde destek amaçlı açlık grevi başlatıldı. Cezaevlerinde siyasi tutukluların başlattığı açlık grevlerİnin 44 gününde  krİtİk aşamaya gelmesi sonucu, dışarda da destek eylemleri devam ediyor.

Bakırköy, Beyoğlu, Esenyurt ve Kartal İlçelerinde Destek Amaçlı Açlık Grevi Başlatıldı

Cezaevlerinde siyasi tutukluların başlattığı açlık grevlerİnin 44 gününde  krİtİk aşamaya gelmesi sonucu, dışarda da destek eylemleri devam ediyor.

Esenyurt  BDP İlçe Binası önün de 40 kişilik grup açlık grevine başladı.  yoğun destek ve  katılımın olduğu gözlenen açlık grevine saat 13:00 de, ilçe merkezinde yürüyüşle başlandı. Parti binası önünde başlayan açlık grevi çeşitli sloganve türkülerle devam edildi. 3 gün sürecek açlık grevine Esenyurt’taki demokratik kitle örgütleri de  destek veriyor.

Destekler, eylemin ilk gününde akşam saatlerine kadar sokak da devam etti. Havanın soğuması uzerine,parti binasına geçen grup eylemlerine devam ediyor. Çeşitli konuşmaların yapıldığı bekleme sırasında, hem açlık grevcileri hem destek verenler duygularını ve önerilerini paylaştıkları tartışmalar yapıyor.

Bir eylemci, ölümler olmadan birşeyler yapmak gerektğini bunun için cezaevlerindeki siyasi tutukluların seslerini daha geniş kitlelere duyurmak amaçlı açlık grevine başladıklarını belirtti. Başka bir konuşmacı toplumun yeterince duyarlılık göstermediğini insanların ölümlerine  sessiz kalınamıyacağını ve insanların vicdanlarına seslenilmes gerektiğini belirtti. Konuşmacı daha geçen hafta 11 işçinin inşaat çadırında yanarak öldüğü alışverış merkezinin  açılışında  bu duyarsızlığın görüdüğünü insanların ordaki ölümleri unutarak çılgınca alışverış yapmasının toplumun duyarlılığının olmadığının göstergesi olduğunu belirtti. Konuşmalarda 30 Ekim’de yapılacak olan hayatı durdurma  çağrısına işçilerin, sendikaların ve tüm halkın sahip çıkması gerektiğini yoksa ceza evlerinden çıkacak tabutlardan sessiz kalanlarında sorumluluk hıssetmesı  gerektiğini belirtti.

Açlık grevine destek vererek cezaevlerindeki siyasi tutukluların sesini duyurmayı amaçladıklarını belirten açlık grevcileri, toplumun tüm kesimlerinin  duyarlı olması çağrısında  bulundular.

Emek.org.tr

Fotoğraflar: YerelGaste

bakirkoy-beyoglu-esenyurt-kartal-aclik-grevi-destek-3

Bakırköy, Beyoğlu, Esenyurt ve Kartal İlçelerinde Destek Amaçlı Açlık Grevi Başlatıldı

İlgini çekebilecek diğer içerikler